Školačka se nadýchala nebezpečného oxidu uhličitého v koupelně bytu ve Slezské Ostravě a omdlela. „Pacientka nejevila známky života a blízcí proto podle instrukcí operátorky zahájili nepřímou srdeční masáž,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Po sedmi minutách dorazili záchranáři, kteří pokračovali v resuscitací. „Za pomoci přístrojové techniky a léků se jim po téměř půl hodině podařilo obnovit krevní oběh a dívku transportovali do ostravské Fakultní nemocnice. Její stav zůstával kritický,“ dodal Humpl.

Seniorku vynesli

K dalšímu případu vyjeli záchranáři na Novojičínsko. „Po 22. hodině přijali naši operátoři informaci o pacientce  (71) v bezvědomí v obci Závišice. Už při vstupu do rodinného domu spustilo alarm čidlo upozorňující na přítomnost oxidu uhelnatého, které mají posádky ve své standardní výbavě,“ popsal Humpl.

Seniorku ihned záchranáři vynesli ven z koupelny a začali intenzivně větrat.

„Pacientce podali kyslík, léky a připojili ji k monitoru srdeční činnosti. Byla převezena do novojičínské nemocnice, odkud byla následně přepravena na specializované pracoviště do ostravské městské nemocnice, kde mají hyperbarickou komoru,“ uvedl Humpl.

Oxid uhelnatý je plyn bez chuti a zápachu, takže jeho přítomnost nelze lidskými smysly včas zjistit. Přitom stačí i malé množství, aby došlo k těžké otravě. Dokáže velice rychle způsobit bezvědomí s rizikem trvalého poškození zdraví nebo smrti.

VIDEO: Jak postupovat v případě ohrožení života.EMBED_OFF