Podle obžaloby vydírala kolegy z vedení městského obvodu a chtěla tak získat veřejné stavební zakázky pro svého přítele. Chtěli si spolu našetřit na koupi stavební parcely. 

Tehdejšímu starostovi Jiřímu Vávrovi (ANO) a místostarostovi Petru Luzarovi (LEČO) vyhrožovala, že pokud jí nevyjdou vstříc, podpoří opozici a zapojí se do převratu ve vedení městské části. To také loni v červnu udělala a svým hlasem pomohla svrhnout tehdejší radu. Po „převratu“ se pak stala členkou nové rady. Svěřeny má úseky sociálně právní ochrany dětí, odbor vnitřní správy a školství.

„Požadovala úplatek v celkové výši nejméně 730 tisíc korun, aby si i tímto způsobem mohli s přítelem našetřit 1,5 milionu korun na koupi stavebního pozemku. Uvedla, že pokud její požadavek nebude splněn, tak takzvaně shodí tehdejší koalici. Že hlasováním s opozicí by došlo k přeskupení koaliční většiny v zastupitelstvu ve prospěch opozice,“ uvedla státní zástupkyně v obžalobě.

Prý to jen maskovala

Obžalovaná, v jejíž neprospěch hovoří nejen výpovědi svědků, ale i záznamy konverzací přes různé aplikace, k soudu nepřišla. Požádala o jednání v nepřítomnosti. Už dříve ale obvinění odmítla s tím, že jde o politický boj.

Předsedkyně senátu dnes přečetla její výpovědi z přípravného řízení. V nich například uvedla, že její požadavky na zakázky byly pouze maskovacím manévrem, kterým chtěla skrýt své rozhodnutí opustit koalici a opozici pomoci svrhnout vedení obvodu. Soud dnes nerozhodl, soudkyně proces odročila na 9. listopadu.

Další problém radnice

Kauza Murtinové není jedinou, se kterou se radnice obvodu potýká. Policie letos v květnu obvinila dva lidi v souvislosti s veřejnou zakázkou. Kriminalisté zadrželi a vyslýchali prvního místostarostu obvodu Vladimíra Řezáče z hnutí Ostravak.

Kriminalisté obvinili dva lidi ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

VIDEO: Výborný: Aféra Hlubuček? Rozkrádání za bílého dne! Fiala jako Churchill, Havlíček klesl na 4. cenovou

Video
délka: 27:16.00
Video se připravuje ...

Výborný: Aféra Hlubuček? Rozkrádání za bílého dne! Fiala jako Churchill, Havlíček klesl na 4. cenovou Pavlína Horáková