„Byl veden nenávistí k synovi Lukášovi a záští vůči manželce Silvii, která ho opustila,“ uvedl státní zástupce Michal Król. Synovi Lukášovi již dříve vyhrožoval, že ho podřeže. Neustálé hádky a výhrůžky vyvrcholily zapálením panelákového bytu plného slavících příbuzných a jejich přátel.

Syn Marek zemřel na kolejích

Temné myšlenky se ve vrahovi hromadily od roku 2009, kdy tragicky zahynul jeho syn Marek (†19) pod koly vlaku. Dodnes se neví, zda šlo o sebevraždu, anebo o nešťastnou náhodu.

Konopka si nechal jeho jméno s daty narození a úmrtí vytetovat na hlavu a začal nezřízeně pít, což se odrazilo ve vztazích s rodinou. Temné hlasy mu v jeho mysli 8. srpna loňského roku našeptaly otřesné konečné řešení: Všechny upálit! Konopka s takřka dvěma promile si vzal benzin do kanystru, vychrstl ho na vstupní dveře bytu v 11. patře a škrtl zapalovačem.

Oheň vzplál okamžitě a nedal lidem uvnitř sebemenší šanci na přežití. Někteří se udusili kouřem, jiní skočili do mnohametrového prázdna z balkonu…

Dodnes nelituje

Krajský soud v Ostravě potvrdil Konopkovi doživotní trest, na kterém se již dříve domluvil se státním zástupcem. K úternímu veřejnému líčení nikdo z poškozených či pozůstalých nepřišel. „Jsou rozhořčeni, že se na vině a trestu státní zástupce s obžalovaným dohodl. Nechápou, jak se může po takovém činu někdo na něčem domluvit,“ řekl zmocněnec Petr Kausta.

„Nedokážeme si představit útrapy, jaké poškození prožívají. Nemají zadostiučinění. Vnímání viny je u obžalovaného minimální. Vše svádí na ženu, že ho opustila. Utrpěné škody obžalovaný nejspíše nikdy nezaplatí, nic nemá,“ dodal advokát Kausta.

„Neměli do toho bytu chodit,“ vzkázal Konopka rodinám obětí.

Zapálil a pozoroval

Zdeněk Konopka si loni 8. srpna donesl k bytu s 15 lidmi uvnitř nádobu s osmi litry benzinu. Vylil ho mezi práh a dveře, následně zatekl i dovnitř bytu. Vrah škrtl zapalovačem a utekl. Byt se okamžitě stal ohnivým peklem, ze kterého neuniklo šest lidí, dalších pět oheň vytlačil k oknům, odkud zvolili skok z 33 metrů na ulici, než aby uhořeli…

Čtyři lidé se zachránili únikem na sousední balkon. Kromě Konopkova syna v bytě zemřela i jeho žena, snacha, vnuk a další příbuzní a známí. Konopka celou zkázu pozoroval před domem, zde ho jako podezřele chovajícího se muže zadrželi strážníci.

VIDEO: 11 obětí brutálního žháře Zdeňka Konopky (55): Rodina oplakává Melinku (†11) a její rodiče Lucii (†37) a Lukáše (†32).

Video
délka: 01:40.68

11 obětí brutálního žháře Zdeňka Konopky (55): Rodina oplakává Melinku (†11) a její rodiče Lucii (†37) a Lukáše (†32). Karel Janeček

Fotogalerie
50 fotografií