Právě obří „futrál“ chystaná budova připomíná asi nejvíce. Bude nabitá nejnovějšími technologiemi. Chloubou bude systém čerpadel z podzemních vrtů k ochlazení či oteplení prostor a špičková akustika. Stavba bude napasována na stávající dům kultury.

„O tom to je, aby se staré spojilo s novým. Je to oslava vašeho dědictví, Janáčka, filharmonického tělesa pojmenovaného po něm,“ řekl Holl o unikátní stavbě, zařazené prestižním magazínem Architizer mezi deset nejočekávanějších staveb světa.

Projekt má však i své kritiky. „Je jasné, že ne všem se líbí. Ale vznikl pro budoucnost, přijedou lidé z Prahy, Vídně… Otevřou se restaurace, kavárny, hotely. Je pro vaše děti. Uvidíte, že vám jednou budou děkovat, že jste halu postavili,“ uvedl Holl. Celkové náklady na výstavbu haly se odhadují takřka na tři miliardy.

Dřív ho nepustil covid

Slavný vizionář se do Ostravy podíval až ve chvíli, kdy jsou přípravy haly v plném proudu. Příští rok se má poprvé kopnout do země. „Nepustila mě sem covidová opatření. Před dvěma roky jsem létal po světě 35krát, loni už vůbec. Letos je návštěva Ostravy mou první služební cestou,“ usmál se Steven Holl.

Kdo je Steven Holl ?

Americký architekt promítá do své tvorby fascinaci vědou a hrou se světlem. Jeho díla jsou po celém světě – od Japonska, kde projektoval bytovou výstavbu, přes Muzeum moderního umění ve Finsku až například po Kapli sv. Ignáce v Seattlu. Od roku 1981 působí na Kolumbijské univerzitě.

VIDEO: Brněnští filharmonici zahráli slavnou Ježkovu skladbu v základech svého budoucího sídla, Sálu pro Brno.

Video
délka: 02:18.60

Brněnští filharmonici zahráli slavnou Ježkovu skladbu v základech svého budoucího sídla, Sálu pro Brno Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
9 fotografií