„Amálka se narodila předčasně ve 26. týdnu. Vážila 800 gramů, měřila 33 centimetrů. Po porodu dostala tři těžké infekce, a bohužel se jí udělaly cysty v hlavičce. Dva a půl měsíce byla v inkubátoru,“ říká maminka Michaela (28).

Přes všechna svoje postižení je blonďatá princezna zvídavým, veselým a mazlivým dítětem. „Denně je nutné cvičit nejméně dvě hodiny. I díky tomu dělá Amálka obrovské pokroky, i když ji to často velmi bolí,“ popisuje milující maminka.

Video
délka: 03:01.00
Video se připravuje ...

Nemocemi sužovaná holčička Amálka Karel Janeček

Tak strašně moc by Amálka chtěla chodit, ale život jí stále hází klacky pod nohy. „Rychle vyrostla, sval v levé nožičce jí nestihl dorůst, a teď je to bolestivé při protahování. A když se postaví, jen na špičku, a tím se i pravá noha zhoršila,“ popisuje.

Momentálně řeší rodina koupi nákladných ortéz ze zahraničí. „Je to možnost, aby se Amálka postavila na nohy. Je ten největší miláček, smíšek a bojovník, stále věříme, že to zvládne, ona je pro nás vším,“ přeje si maminka Michaela.

Těžký osud

Slovy lékařů sužuje Amálku dohromady hydrocefalus (vzniká hromaděním mozkomíšního moku), dětská mozková obrna, má opožděný vývoj řeči, chůze a paralýzu levostranných končetin. Více informací o dětech s dětskou mozkovou obrnou najdete ZDE

 

Obrací každou korunu

Cvičení zdravotní pojišťovny Amálce neproplácejí. Deset rehabilitací, což je úplné minimum, vyjde na 24 tisíc. „Proto se touto cestou obracíme na všechny lidi s dobrým srdcem. Za jakoukoliv pomoc předem děkujeme,“ říká babička Zuzana Ručkayová (51).

Jestli byste chtěli rodině pomoc v její nelehké situaci, transparentní účet je ZDE

Fotogalerie
11 fotografií