„Sepsali jsme proto petici, aby Správa železnic klece odstranila a řešila přemnožení holubů na nádraží jiným způsobem,“ říká jedna z autorek petice Alena Hasáková a dodala: „Zatím udělali jen to, že klece přemístili jinam, kde na ně není tolik vidět. Ale zase jich tam přidali víc, takže trýznivým způsobem umírá větší množství opeřenců.“

Podle Hasákové navíc odchytové klece problém s ptáky nevyřeší. To potvrzuje i ornitolog Daniel Křenek.

„I kdybychom všechny holuby v Českém Těšíně vystříleli, brzy se tu objeví holubi z okolních měst. Tady pomůže jen zasíťování nástupišť a prevence. Nekrmit je a vybírat jejich hnízda,“ uvádí Křenek.

Prý je vše v pořádku

Odchyt ptactva se podle mluvčího Správy železnic Marka Illiaše děje v souladu se zákonem. „Instalaci sítí proti holubům právě chystáme na všech nástupištích, zhruba do měsíce budou hotové,“ uvedl Illiaš.

V Českém Těšíně hnízdí 100 až 300 párů holubů. Jeden pár v jednom hnízdění odchová zpravidla 2 mláďata a může zahnízdit až 7x. Ročně tak od jednoho holubího páru přibude v ulicích až 15 nových jedinců. Holubi přenáší řadu nebezpečných nemocí včetně salmonelózy či ptačí tuberkulózy.

Fotogalerie
6 fotografií