Sedmdesát výzkumníků sledovalo stopy šelem, stáří i rozměry otisků. Analyzovali i jejich trus. Přesnější odhad počtu rysů a vlků poskytly fotopasti. Ty také potvrdily výskyt jelenů, srnců, zajíců, veverek, kun, lišek, jezevců, vyder říčních či tetřevů hlušců.

„V monitoringu šelem je třeba pokračovat, protože zjištěný počet zvířat je pro nás vodítkem, jak se jim v horách daří,“ sdělila Dana Bartošová z tamější odbočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. V posledních dvou letech se v Beskydech pohybovali i dva medvědi.

Rys je potěšení

Rysi byli zjištěni na tradičních lokalitách CHKO Beskydy (Čertův Mlýn, Kněhyně, Smrk, Lysá hora, Travný), v lesích kolem vodárenské nádrže Šance a v pohraniční části Beskyd (Bílý Kříž - Malý Polom). 

Další jedinci byli zaznamenáni v Javorníkách, kde se rozsáhlejší rysí teritoria nacházejí na slovenském území. „Potěšující bylo zjištění rysa ve Vsetínských Beskydech, protože v předešlých letech se zde tyto šelmy objevovaly vzácně,“ uvedla Bartošová.

Bez pozitivních nálezů šelem zůstal severovýchod Moravskoslezských Beskyd (oblast Slavíč, Ropice, Javorový, Ostrý, Kozubová...) a Veřovické vrchy na západě CHKO. „Ačkoliv tam rysi mají srovnatelné podmínky,“ dodala odbornice. 

VIDEO: Medvěda natočili lidé na silnici v Beskydech loni v březnu.

Video
délka: 00:55.30

Medvěda natočili lidé na silnici v Beskydech. fb