Česko-slovenské pomezí Beskyd a Javorníků je opět pro šelmy dobrou adresou. Telemetricky sledovaná medvědice Ema už si zde libuje delší dobu, ochranáři však nyní potvrdili, že loni zde usazená vlčí rodinka se rozrostla hned o sedm vlčat.

Z malých vlčích rošťáků mají radost ochranáři. „Jsme rádi, že se nám po desítkách let, kdy se zde vlci vyskytovali spíše přechodně, konečně podařilo potvrdit jejich rozmnožování,“ uvedl Michal Bojda z Hnutí Duha Olomouc, které velké šelmy sleduje.

Video
délka: 03:45.05

Vlčí rodinka zachycená v Javorníkách na Česko-slovenském pomezí Beňadik Machciník

Vlci jsou nároční strávníci, nyní však v oblasti mají potravy evidentně dostatek. „Úspěšné rozmnožování svědčí o tom, že stavy spárkaté zvěře, která je jejich přirozenou potravou, jsou opět vysoké. Doufáme, že se bude vlčí rodině dobře dařit,“ dodal Bojda.

Vlci: Čím více potravy, tím víc mláďat

Vlčata se rodí dominantnímu páru ve smečce. Samice jich rodí čtyři až šest. Vše závisí na množství kořisti v místě výskytu. Čím více potravy mají k dispozici, tím více mláďat se narodí.

Vlci se v Česku vyskytují a rozmnožují v Beskydech, v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, na Broumovsku a v Krušných horách. Smečky či páry se objevily také na Šumavě, Lužických horách či Šluknovsku. Pohyb vlků byl zdokumentován i na Jesenicku nebo na Vysočině. Ochranáři jejich celkový počet u nás odhadují na zhruba 60 jedinců.

Rysové: Nejdřív si „drcnou“

Aby toho nebylo málo, nové přírůstky má i rys ostrovid. Tři sledované samice Draža, Lucka i Heřmína mají koťata. Devítiletá rysice Heřmína je již zkušenou maminkou a podobně jako medvědice Ema je bedlivě sledována pomocí GPS obojku.

Samec žije samotářsky, jen v době páření se zdržuje se samicí. Rysí páry se seznamují jemným „drcáním“ čel a vzájemným ošetřováním srsti. V tomto období říje doprovází samici někdy i více samců, kteří spolu bojují. Samice rodí nejčastěji dvě koťata.

V Beskydech a Javorníkách žije 10 až 15 dospělých jedinců, v jihozápadních Čechách 60 až 80. Sporadicky byl rys zaznamenáván také v Krkonoších, Jizerských horách, na Broumovsku, v Krušných horách, v Českém Švýcarsku a v Moravském krasu.

Medvědi: Cení zuby a rvou se

U medvědů bývá milostná předehra náročná, nezřídka před pářením dochází k výhrůžkám, pokud samice nechce samce k sobě pustit. Probíhají i souboje mezi samci usilujícími o jednu medvědici. Medvíďata se rodí nejčastěji dvě. 

Medvědi žijí v Česku pouze v Beskydech, v současnosti se jejich počty odhadují na dva až pět kusů. Sledovaná medvědice Ema se podle dat z telemetrického obojku pohybuje na území rozlehlém asi 1300 km².

Farmáři nejásají

Ti, kteří z rozmnožování velkých šelem u nás radost rozhodně nemají, jsou především chovatelé hospodářských zvířat.

„Na horských samotách a zejména v noci řádně zabezpečujte své ovce, kozy a telata, například kvalitním oplocením nebo pořízením pasteveckých psů,“ apelují na ně ochranáři.

Chráněná krajinná oblast Beskydy je jediným místem v České republice, kde se momentálně všechny tři druhy velkých šelem vyskytují.