Zapadlým parčíkem vedle bývalého dolu Trojice ve Slezské Ostravě nešel Lukáš Bonček poprvé. Až před pár dny mu do očí ve slunci zablýskla zpoza kamenů stará černobílá fotka. „Je to asi 20 metrů od pěšiny. Šel jsem blíž a začal mi běhat mráz po zádech,“ vylíčil.

Hromada suti se ukázala být hromadou náhrobků. Na dvou z nich byly fotografie malých chlapců. Pod nimi jsou jména Venoušek a Jaroslav. „Na první pohled to byli sourozenci. Venoušek mi svým zamračeným výrazem nahnal husí kůži,“ popsal Lukáš.

Pátrání po obětech neštěstí

Na náhrobcích chybí data narození i úmrtí. Lukáš začal pátrat po původu náhrobků. „Řešilo se například, zda nejde o oběti neštěstí z 15. září 1886, kdy se pod tíhou vojenského pluku zřítil most přes Ostravici, stával odsud pár stovek metrů,“ podotkl.

Video
Video se připravuje ...

Lukáš Bonček našel v ostravském parku rozbité náhrobky dětí. Nikdo netuší, kde se tam vzaly. Michal Charbulák

Při neštěstí tehdy na místě zahynuli čtyři lidé, dvě ženy a dvě dvanáctileté děti. Byly přiraženy naloženými vozy k zábradlí. Prameny se rozcházejí v tom, zda šlo o dívky, či o chlapce...

Zůstanou zapomenuti?

Kromě Venouška a Jaroslava jsou na dalších náhrobcích čitelná jména rodin Goldových a Steyskalových nebo jisté Marie Bergerové. Dohledat jejich případné potomky či příbuzné je ale složité.

„I v těchto případech musí matriky a archivy dodržovat směrnice GDPR. Příbuzní by se museli sami přihlásit a ještě situaci řešit s majiteli pozemku,“ řekla Jana Pondělíčková, mluvčí slezskoostravské radnice.

Radnice: Je to pro nás novinka

Objevené náhrobky radní obvodu Slezská Ostrava překvapily. „Neměli jsme o nich ani ponětí. Rádi bychom, aby nebyly uloženy takto nedůstojně, ale bohužel leží na soukromém pozemku,“ uvedla mluvčí Jana Pondělíčková.

Zástupci firem, které mají v lokalitě své pozemky, byli osloveni, rovněž neskrývali překvapení a přislíbili, že zjistí, jak se věci mají. Někdo se každopádně o park stará. Byla tam posekaná tráva a prořezané stromy. „Ještě před třemi lety to byla neprostupná džungle s dvoumetrovými kopřivami,“ tvrdí Lukáš Bonček.

Svíčky za děti

Nejpravděpodobnější verzí je, že sem někdo navezl zbytky vyřazených hrobů z některého z ostravských hřbitovů. To se dělá v případě hrobů, ke kterým se nikdo ani přes urgence hřbitovů nehlásil a chátraly, případně se o ně rodina už nechtěla starat a nechala je zlikvidovat.

„Proč k tomu došlo tak neetickým způsobem? Proč zůstaly na náhrobcích fotky dětí? Rád bych, aby zde vzniklo pietní místo. Donesl jsem a zapálil dvě svíčky, aspoň za ty děti,“ uzavřel Lukáš Bonček.