„Rozptylové podmínky budou zpočátku mírně nepříznivé, postupně dobré. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat kolem hodnoty nebo nad hodnotou imisního limitu,“ uvedli podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Koncentrace polétavého prachu v ovzduší se v pátek ráno pohybovaly v regionu od 49 do 119 mikrogramů na metr krychlový, u dalších sledovaných látek koncentrace nepřesahovaly hodnotu imisního limitu.

Fouká to z Polska

Na zhoršené kvalitě ovzduší v kraji, které je dlouhodobě nejhorší v zemi, se podílí průmyslové podniky, doprava a lokální topeniště. Výrazné problémy jsou v kraji právě v topné sezoně. Roli hraje i poloha kraje blízko Polska, odkud podle odborníků i kvůli povětrnostním podmínkám směřuje znečištění do Česka.

Kvůli nadměrnému množství prachu v ovzduší byla loni pro oblast Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka čtyřikrát vyhlášena smogová situace s celkovou délkou trvání 336 hodin, regulace se vyhlašovala na tomto území dvakrát (156 hodin). Na Třinecku byla smogová situace vyhlášena třikrát (227 hodin) a regulace dvakrát (103 hodin). V zóně Moravskoslezsko, tedy zbývající části kraje, loni regulace vyhlášena nebyla, pouze jednou smogová situace trvající 120 hodin.

Výsledky z měřících stanic:

*Český Těšín 73 mikrogramů/m3

*Frýdek-Místek 53 mikrogramů/m3

*Havířov 80 mikrogramů/m3

*Karviná 119 mikrogramů/m3

*Ostrava-Fifejdy 86 mikrogramů/m3

*Ostrava-Mariánské Hory 49 mikrogramů/m3

*Ostrava-Přívoz 87 mikrogramů/m3

*Ostrava-Radvanice 99 mikrogramů/m3

*Ostrava-Zábřeh 85 mikrogramů/m3

*Opava 71 mikrogramů/m3

*Rychvald 87 mikrogramů/m3

*Studénka 71 mikrogramů/m3

*Třinec-Kanada 61 mikrogramů/m3

*Třinec-Kosmos 64 mikrogramů/m3

*Dolní Lutyně-Věřňovice 87 mikrogramů/m3

Průměrná 24hodinová koncentrace polétavého prachu PM10 na vybraných měřicích stanicích (limit je 50 mikrogramů/m3)

VIDEO: Velká část znečištění přichází z Polska, varovali v debatě politici. A Šlechtová promluvila o špatné spolupráci 

Video
délka: 02:20

Velká část znečištění přichází z Polska, varovali v debatě politici. A Šlechtová promluvila o špatné spolupráci Blesk TV