Stanice zachraňující volně žijící živočichy je momentálně plná až po strop. V létě se do ní dostane nejvíce zvířat, hlavně mláďata. „S těmi je také největší práce a mají největší nároky na skladbu jídelníčku,“ vysvětlila hospodářka organizace Marcela Orlová (57).

Je zde i hodně poraněných a handicapovaných zvířat, hlavně ptáků. Končí zde po srážkách s auty či je popálí elektrický proud, když nešikovně usednou na sloup elektrického vedení.

Není to jen o krmení

„Máme zde v současné době umístěných až 500 zvířat. O všechny se postarat je práce na celý den. K tomu jezdí naši ošetřovatelé na výjezdy za zvířaty,“ popsala hospodářka. Na co se klade největší důraz? Na pořádné jídlo.

Nakrmit ale znamená spoustu práce před samotným krmením. „Musíme krmení nakoupit, dovézt, něco zamrazit, či jinak uložit, podle druhů zvířat nachystat, naporcovat, namíchat… Pak nakrmit a vše pouklízet,“ vylíčila Orlová. Za rok 2018 utratili ve stanici za krmení téměř 200 tisíc korun.

Dravci převažují

Až dvě třetiny osazenstva tvoří dravci, proto velkou část jídelníčku tvoří kuřata či myši. Krmení ošetřovatelé mají od chovatelů či pěstitelů z celého kraje.

„Je to nekončící vyčerpávající kolotoč, ale stojí to za to, zvlášť když víte, že více než polovina zvířat, které se k nám dostanou, se vrátí do volné přírody,“ dodal ošetřovatel Jan Kašinský (60).

Můžete je omrknout

Záchranná stanice Bartošovice na Novojičínsku je nejstarším zařízením starající se o volně žijící živočichy ve střední Evropě. Loni oslavila 35 let od svého založení v roce 1983. Ročně přijme 1700 až 1900 zvířat.

Voliéry jsou v doprovodu průvodce přístupné veřejnosti. Vzniklo zde také interaktivní návštěvnické centrum Dům přírody Poodří.

Záchrannou stanici v Bartošovicích můžete podpořit zasláním jakékoli částky na účet číslo: 33553322/0800, variabilní symbol 7002

Více o stanici najdete ZDE

Ukázkový jídelníček na jeden den:

- Jednodenní kuřata = 490 kusů (dravci, sovy, čápi, krkavcovití, ježci)

- Myši laboratorní = 170 kusů (dravci, sovy – mláďata před vypuštěním)

- Potkan laboratorní = 2 kusy (větší dravci a sovy)

- Granule kočičí = cca 0,5 kg (krkavcovití, ježci)

- Granule králičí = cca 0,75 kg (králíci, morčata, zajíci)

- Směs zrnin = cca 0,75 kg (ptáci, veverky)

- Ořechy = cca 0,1 kg (veverky)

- Jablko = 2 kusy (veverky, někteří pěvci – kosi, drozdi…)

- Mouční červi, cvrčci = cca 0,2 – 0,4 litru (hmyzožraví pěvci, sýčci, poštolka rudonohá)

- Mléko kozí = cca 1 litr (srnčata, mladí ježci)

- Seno, tráva (králíci, morčata, srnčata)

- Piškoty (mláďata veverek, hřivnáčů)

- Ovesné vločky (mladé veverky, srnčata)

- Ryby (vydra, čápi)

 VIDEO: Zvířecí záchranář Karel Bobál pečuje o osiřelá liščata.

Video
délka: 00:42.17

Zvířecí záchranář Karel Bobál pečuje o osiřelá liščata. Romana Vébrová