Celý příběh začal už v průběhu loňského roku. Irena Kadlečková, třídní učitelka žáků 3. třídy Základní školy Strossmayerovo náměstí, kteří navštěvují budovu v Letohradské ulici, na internetu našla projekt „Zkoleduj se“. Jeho organizátorem je herec Petr Vaněk.

Myšlenkou akce je, že děti společně s kolektivem kolem Petra Vaňka zrealizují koncert vánočních koled, které zazní v nejrůznějších úpravách. „Z ukázek se mi líbilo, jak se s koledami a dětmi pracuje. Do projektu jsem nás tedy přihlásila, byť nejsem žádná hudebnice. Petr Vaněk má kolem sebe partu herců a muzikantů, kteří se na projektu také podíleli. Půl roku jsme nacvičovali, pak proběhla generálka a šlo se rovnou na představení. Dělali jsme hodně doprovody, některé písničky jsme zpívali s herci, někde měly děti sóla,“ popsala k projektu Irena Kadlečková.

Žáci se starali o propagaci

Dva koncerty za účasti školáků přímo na pódiu se uskutečnily během prosince v Bio Oku a La Fabrice. „Součástí akce byla záměr, že děti samy určí, jak se s penězi, které se na koncertech vyberou, naloží,“ vysvětlila třídní učitelka, podle které museli sami devíti a desetiletí žáci přidat ruku k dílu v rámci propagace před koncerty. Navštívili mimo jiné také starostu Prahy 7 Jana Čižinského (Praha 7 Sobě).

Podívejte se na video z návštěvy záchranné stanice. Děti odpovídaly, proč věnovaly peníze právě zvířatům. Prozradily také, co se jim nejvíce líbilo:

Video
délka: 04:16

Děti z Prahy 7 navštívily záchrannou stanici pro volně žijící živočichy. Daniel Vitouš

„Žáci za námi přišli před pásmem koled a požádali nás o záštitu, kterou jsme rádi dali,“ řekl Jan Čižinský. Po ukončení koncertů děti rozhodovaly, na co získaných 90 tisíc dají. Padaly návrhy jako dětský domov nebo vesničky SOS. „Šlo o humanitární cíle, na které by asi peníze poslal dospělý člověk. Protože je ale dětem zhruba 9 let, zvířátka jsou jim nejbližší,“ řekla třídní učitelka dětí.

Proč zvířátkům?

„Hodně dětí z naší třídy má doma nějaké zvířátko. Máme je skoro všichni rádi, a proto jsme se rozhodli dát peníze na tuto záchrannou stanici. Hlasovali jsme, spousta dětí napsala návrhy, každý udělal čárku jako hlas. Vyhrála to zvířátka a všichni s tím souhlasili,“ popsala k rozhodování po koncertech žákyně Maruška Vránková.

Děti z Prahy 7 navštívily záchrannou stanici pro volně žijící živočichy.
Děti z Prahy 7 navštívily záchrannou stanici pro volně žijící živočichy.
Autor: Daniel Vitouš

Děti se za krásného slunného dopoledne byly několik měsíců po obdarování podívat přímo do záchranné stanice v Jinonicích, aby zjistily, co všechno se za jejich peníze podařilo získat. Během návštěvy jim byla dopřána exkurze po celé stanici. „Nemám rád zabíjení zvířat. Jsem rád, když je možnost zvířátka zachránit. Je to tu moc krásné, nikdy jsem neviděl takhle krásná zvířátka. Hodně se mi líbili ježci,“ řekl během návštěvy žák Theo Foris.

Co se za peníze dětí nakoupilo?

Pracovníci záchranné stanice pro volně žijící živočichy prozradili, že dar 90 tisíc korun je vůbec největší částkou, kterou jim kdo naráz věnoval. „Děti jsme pozvali, abychom jim poděkovali. Pořídili jsme za jejich peníze věci, které potřebujeme nejvíce. Jsou to hlavně potřeby pro mláďata, protože ta tvoří polovinu našich pacientů. Koupili jsme speciální mléka, která dovážíme a která jsou nejlepší pro odchov hlodavců nebo ježků,“ prozradila hlavní ošetřovatelka záchranné stanice Zuzana Pokorná.

Peníze posloužily ještě k pořízení speciálních konzerv pro ježky, protože ti se na jaře probouzejí značně vyhládlí a dle ošetřovatelů toho opravdu hodně snědí. Součástí nákupu za peníze z charitativních koncertů byly také klece pro pacienty v intenzivní péči, vyhřívací plotýnky a vyhřívací lampy.

Fotogalerie
18 fotografií