Odmala je Nikolka upoutána na vozík. Mnohem hůře než ruce má postižené nohy. „Mentálně je však zdravá, chodí do klasické základní školy, kde má asistentku,“ začíná vyprávět maminka Silvie (49).

Pravidelně už sedm let jezdí děvčátko do lázní na rehabilitační pobyty. „Jsou velmi náročné psychicky, fyzicky, časově i finančně. Intenzivní péče fyzioterapeutů, rehabilitace a pomůcky nás už stály statisíce,“ pokračuje. Většinu speciální péče totiž nehradí zdravotní pojišťovny.

Video
délka: 01:44.30

Nikolka (10) se narodila s obrnou. Nyní cvičí chůzi za pomoci robotu, její maminka Silvie věří, že se jednou sama postaví a bude chodit. Michal Charbulák, Blesk

„Nikolka je motivovaná, má potenciál chodit alespoň s pomocí chodítka,“ řekla fyzioterapeutka.

Maminka s dcerou však koukají ještě mnohem dál. „Věřím, že se jednou postaví na vlastní nohy jen pomocí berliček,“ dodala Silvie Sikorová.

Chodit ji učí robot

Na nohy děvčátku pomáhá i robotický přístroj Innowalk, který simuluje lidskou chůzi. „Mozek Nikolce odmala nepředával do nohou signály, jak chodit. Musí ho to naučit přístroje,“ popsala fyzioterapeutka Renata Sysalová ze Sanatoria Klimkovice.

Pro děti, které dosud nechodily, nebo dokonce ani nestojí, to je mnohdy první příležitost vyzkoušet si, jaké to je udělat krok.

Sportuje i tvoří

Holčička se snaží sportovat jako zdravé děti. Jezdí na handbiku, tříkolce, na koni, zúčastnila se letos Olympiády zdravotně postižených dětí v Opavě i Evropských her handicapované mládeže EMIL OPEN 2019 v Brně. „Moc ráda zpívám, kreslím, ráda něco tvořím,“ prozradila Nikolka.

I vy můžete pomoci

Nikolka má otevřen účet u asociace rodičů dětí s DMO, kam jí mohou případní dárci poslat svůj příspěvek a přispět k tomu, aby se mohla postavit na vlastní nohy.   Číslo účtu je 2601377910/2010

Spastická kvadruparéza

Nikolka se narodila předčasně ve 27. týdnu těhotenství. Vážila pouze 1300 gramů a měřila 47 cm. Postihla ji mozková obrna se spastickou kvadruparézou, postižením všech končetin. Takoví lidé jsou odkázáni na pomoc druhých. „Mohou mít však různou míru postižení, někdy jsou hůře postižené ruce, jindy nohy,“ vysvětlila fyzioterapeutka  Renata Sysalová.