Pro zloděje jsou chaty snadnou kořistí a beze svědků můžou za pár minut chatu zcela vykrást. Jejich snaha se vyplatila, zloději letos na Novojičínsku nevykradli jedinou chatu.

Na obhlídku chat v Trojanovicích na Novojíčínsku se vydal Blesk.cz s policisty z místního oddělení a psovodem se dvěma čtyřnohými kolegy. Cestou kontrolují chaty, jestli jsou zamčené dveře i okna a pohledově kontrolují, jestli se do chaty někdo nepokusil dostat.

Majitelé místních chat jsou vzorní, všichni měli dobře pozamykáno. Situace zde ale nebyla vždy tak poklidná. Jeden z policejních psovodů ukazuje chatu v dáli od cesty, která už byla několikrát vykradena. „Největší problém mají chaty, které jsou schované a jsou dál od cesty, v této chatě už jsme byli několikrát,“ říká jeden z psovodů.

Pokračuje se po asfaltové cestě a dostáváme se do místa, kde už není takový pohyb lidí a aut. „Tady jsme byli se psem před třemi roky,“ vzpomíná na zásah psovod.

Policisté se proto vydávají blíže k chatě a zjišťují, že má rozbitý plot, přes který se kdokoli může dostat na pozemek. To rozhodlo, že chatu důkladněji prozkoumali, naštěstí bylo všude pozamykáno a ani se do chaty ani nikdo nepokusil dostat.

Tentokrát tedy dopadla obchůzka dobře, majitelé chat mohou být klidní.

Video
délka: 01:53
720p 360p

Policejní psovodi kontrolují na Novojičínsku chaty. Jejich práce nese úspěch, letos díky jejich práci nevykradli ani jednu chatu. Lukáš Havran, Blesk

Policisté radí, jak chatu zabezpečit:

Při odjezdu schovejte všechno nářadí

Policisté doporučují, vždy si zkontrolujte, že jste zamkli a zavřeli všechna okna. Lupiči jsou mazaní, dokážou do chaty proniknout jakýmkoli nezavřeným oknem, klidně i střešním. Kolem chaty by se nemělo válet ani nářadí, které může sloužit lupiči jako nástroj ke vloupání. V tom lepším případě o zapomenutou sekeru jenom přijdete.

Jezděte chatu pravidelně kontrolovat

Chatu pravidelně kontrolujte, pokud nemůžete sami, zkuste se domluvit se sousedy. Zkuste zloděje zmást, kupte si spínač, který v intervalech třeba zapíná světlo. „Doporučujeme nainstalování alarmů nebo systémů na zapínání světla v nepravidelných intervalech,“ říká při prohlídkách chat policista Petr Směták.

Pokud najdete vykradenou chatu, ničeho se nedotýkejte 

Pokud už ale dojde k vykradení chaty, zachovejte chladnou hlavu a vše nechte na místě. „Doporučujeme majitelům, aby dovnitř nevstupovali a neuklízeli, ani nezajišťovali stopy a ihned volali na policii. Důležité je, aby žádné stopy nezničili,“ dodává policista Směták.

Aplikace do mobilu radí

Policie vydala i aplikaci s názvem „Zabezpečte se“, ve které jsou rady, jak co nejlépe zabezpečit svou nemovitost. V aplikaci najdete především upozornění na aktuální „fígly“ zlodějů. „Reaguje na bezpečnostní situaci sousedních států, které zpozorovaly nové trendy vloupání do obydlí,“ informovala policejní mluvčí Lucie Kostečková.