Kdo odveze nebezpečný odpad z rozbořené haly ze Starého Města u Frýdku-Místku, by mělo být rozhodnuto do konce týdne. V Bohumíně zatím situace není tak kritická. Odpad tam je uskladněný ve stabilní budově. 

Policie ale apeluje na potenciální pronajímatele různých skladových objektů, které by mohly být zneužity k podobnému uložení odpadů, aby byli opatrní.

„Může se jednat jak o nemovitosti pronajímané prostřednictvím realitních kanceláří, stejně jako majiteli inzeráty běžně nabízené prostory. Vlastníci nemovitostí i realitní makléři by mohli být kontaktováni jak polsky, tak česky hovořícími zájemci,“ informuje policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Policisté zaznamenali v Moravskoslezském kraji obdobný pokus o nájem prostor. „Vždy detailně zvažte nabídku a v případě jakýchkoliv nejasností doporučujeme kontaktovat policisty na nejbližším obvodním oddělení policie či případně tísňové lince policie,“ doplňuje policistka Pokorná.

V Bohumíně čekají na závěry policistů

V Bohumíně jsou ostražití, nicméně čekají na ukončení vyšetřování policie. „Náš odbor životního prostředí situaci každý den monitoruje. Soukromý objekt, v němž se navezený odpad nachází, je v takovém technickém stavu, že nehrozí aktuální nebezpečí. Hlídá jej policie,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

„Podle České inspekce životního prostředí nejsou ohroženy spodní vody. Pokud to situace nebude vyžadovat, nebudeme do doby skončení vyšetřování podnikat žádné další kroky. Je na majiteli objektu, aby sklad zlikvidoval,“ doplnil starosta Vícha.

VIDEO: Nechceme být popelnicí republiky

Video
délka: 00:16

Nechceme být popelnicí republiky Blesk, Michal Charbulák