Barely se zhruba půl milionem litrů nebezpečného hořlavého odpadu, které jsou navezeny v rozbořené hale ve Starém Městě na Frýdecko-Místecku, se zatím likvidovat nebudou. V úterý se na tom shodli odborníci na krizovém štábu, který zorganizovala Frýdecko-Místecká radnice.

Město se postará, aby odborná firma odpad odvezla, uskladnila a zabezpečila. Likvidovat se nebude, minimálně do doby, než skončí trestní řízení a dokud nebude nalezen viník. Pokud se totiž prokáže, že odpad do Česka dovezla polská firma, o likvidaci odpadu se budou muset postarat Poláci.

 „S ohledem na to, že případ má mezinárodní prvek, tedy polskou firmu, která jej zde pravděpodobně uskladnila, nemůžeme odpad likvidovat. Vybraná firma jej odveze, uskladní a zabezpečí tak, aby nedocházelo k únikům. Pokud se pak v trestním řízení potvrdí, že odpad opravdu přivezla polská firma, podle mezinárodních úmluv přejde odpovědnost za jeho likvidaci na Polsko,“ informoval primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD).

Město čeká na nabídky firem

Firma, která si s odpadem poradí, by měla být vybrána do konce týdne. „Čekáme na nabídky. Přicházet můžou do úterní půlnoci. Na středu či čtvrtek pak svolám radu města. Ta vybere firmu, které práci s odpadem svěříme," dodal primátor.

Celý objekt, který se nachází v průmyslovém areálu na okraji Starého Města, bezprostředně sousedí s Frýdkem-Místkem. Na dohled od polorozbořené haly jsou i paneláky. Místo střeží policie se speciálním karavanem. 

VIDEO: Konec plastových krabiček na jídla nebo příborů: Europarlament zakázal jednorázové plasty tam, kde existuje jiná varianta

Video
délka: 01:21

Konec plastových krabiček na jídla nebo příborů: Europarlament zakázal jednorázové plasty tam, kde existuje jiná varianta Evropský parlament