Likvidace nebezpečného odpadu půjde z frýdecko-místecké magistrátní kasy. Město poté bude vymáhat částku po firmě, která zde odpad složila. Předpokládané náklady se pohybují v milionech korun. Pokud se nenajde původce, zaplatí to kraj. Na dvou stovkách palet je tu uskladněno zhruba půl milionu litrů nebezpečného odpadu.

V Bohumíně, kde také objevili zhruba 150 tisíc litrů nebezpečného odpadu, zatím vyčkávají, co s ním majitel udělá. Má jít o stejnou polskou firmu.

„Oslovili jsme několik firem, některé zase kontaktovaly přímo nás. V nejbližších dnech budeme mít cenové nabídky. Pak vybereme firmu. Pokud vše půjde dobře, v úterý začne likvidace odpadů," řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD).

„Hasiči zatím odebrali vzorky jen z několika barelů. Do útrob haly se ještě nedostali, a to také vzhledem k tomu, jak jsou barely nebezpečně naskládány i přes sebe,“ dodává primátor Pobucký.

Ve čtvrtek ve Frýdku-Místku zasedal krizový štáb. Zasedání se účastnili také zástupci České inspekce životního prostředí. Ti vyjádřili jednoznačný souhlas se záměrem frýdecko-místecké radnice. Tedy nebezpečný odpad postupně z haly odebrat, převézt a zlikvidovat odbornou firmou, aby se vyloučila možnost úniku látek, výbuchu, požáru, ohrožení podzemních vod i obyvatelstva.

VIDEO: Konec plastových krabiček na jídla, nebo příborů: Europarlament zakázal jednorázové plasty tam, kde existuje jiná varianta

Video
délka: 01:21

Konec plastových krabiček na jídla, nebo příborů: Europarlament zakázal jednorázové plasty tam, kde existuje jiná varianta Evropský parlament