Ministerstvo kultury ve středu oznámilo, že nevyhoví návrhu na prohlášení komína za kulturní památku. Znamená to, že se může pokračovat s úpravou areálu a následným stržením komína. V lokalitě má vzniknout areál pro lehký průmysl.

Zatímco Vítkovice, které jsou vlastníkem pozemku, rozhodnutí vítají, nadšenci netají zklamání. „Jsem překvapen, že to tak dopadlo, a velmi mne rozhodnutí ministerstva mrzí,“ řekl pro Právo Dominik Raška.

Ministerstvo své rozhodnutí zatím neodůvodnilo. „Rozhodnutí zatím není pravomocné a běží patnáctidenní lhůta ode dne doručení, kdy účastník řízení může podat rozklad,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Sanace hradí stát

Komín Strakáč je součástí tzv. aglomerace, lidově zvané hrudkovna, která v současnosti prochází rozsáhlou sanací. Vlastníkem kontaminovaného a zdevastovaného areálu o rozloze 50 hektarů, kde jsou desítky bývalých továrních budov, je společnost Vítkovice.

Náklady ve výši přes tři čtvrtě miliardy hradí ministerstvo financí v rámci programu na likvidaci starých ekologických zátěží, přičemž jde o největší zakázku, kterou ministerstvo financí vypsalo v otevřené soutěži od roku 2003.

VIDEO: Aktivisté upozorňovali na mučení zvířat.

Video
délka: 00:31
720p 360p

Aktivisté upozorňovali na mučení zvířat Eva Fornálová