Vítěz a příjemce dotace sice měl být znám už letos na podzim, ale místo obvyklého výběru jednoho finalisty dala správní rada nadace Proměny šanci dvěma parkům. Kromě ostravského to je ještě centrální park v Mostě.

„Záměry Mostu i Poruby jsou z našeho pohledu velmi vyrovnané. V obou spatřujeme silný potenciál. Detailní analýza nám zároveň ukázala, že oba projekty ještě potřebují nějaký čas, než se přikročí k úvodní etapě,“ uvedla ředitelka nadace Jitka Přerovská a dodala: „Správní rada nadace proto o rok odložila rozhodnutí o podpoře zahrnující grant 25 milionů korun."

Musí vykoupit garáže

Podle místostarostky Poruby Zuzany Bajgarové jsou pro nadaci hlavním problémem porubského projektu majetkové vztahy. „Jde o zatím nevykoupené boxové garáže, přemístění autoservisu, sběrny či horkovodu. Jednotlivé problémové body jsou v řešení. Výkup a budoucí odstranění sběrny schválilo zastupitelstvo a jsme před podpisem smlouvy, postupně vykupujeme boxové garáže, s autoservisem jednáme. Vše je na vůli soukromých vlastníků s námi jednat a po vzájemně přijatelné dohodě park opustit,“ informovala Bajgarová.

Vyhrát mohou oba

Nadace tak finální projekt vybere až za rok. Zároveň však její členové schválili to, že mohou být podpořeny oba projekty. V případě, že budou obě města pokračovat v doporučeném postupu a v příštím roce získají pro svůj park plnou podporu, nadace v programu Parky nevyhlásí grantovou výzvu pro rok 2018. Městům z celé republiky ji otevírá každý sudý rok na podzim, další by tak následovala až v roce 2020.

Zámecký park v Ostravě-Porubě je jediným parkem v městském obvodu a přímo navazuje na jeho památkovou zónu. Vlivem výstavby se porubský park v druhém nejlidnatějším obvodu Ostravy dostal na okraj zastavěného území, které je nyní zanedbané a znehodnocené. Park má rozlohu přes 11 000 metrů čtverečních a měl by se stát novým relaxačním místem.

Fotogalerie
9 fotografií