„Trestní věc odsouzeného Balhara dlouhodobě monitorujeme. Důvodem podání podnětu ke stížnosti pro porušení zákona jsou zcela zásadní skutečnosti. Týkají se důkazu takzvané metody pachové identifikace,“ uvedl spolek.

Už při zdůvodňování rozsudku soudkyně připustila, že obžalovaného neusvědčuje žádný přímý důkaz. Chybí svědek, který by jej v době vraždy na poště viděl, není vražedná zbraň.

Soudkyně ale konstatovala, že existuje řada nepřímých důkazů, které na sebe navazují a tvoří logický řetězec. Jedním z nich jsou Balharovy pachové stopy za přepážkou pošty, tedy v místech, kam klienti nemají přístup. Jedna z nich byla před trezorem, ze kterého zmizelo asi 200 000 korun, další přímo na trezoru.

 

Tato praxe se spolku nelíbí. „Zejména v posledních letech sledujeme, že pachové stopy jsou často považovány za jeden ze stěžejních důkazů,“ dodal Václav Peričevič s tím, že spolek chce dosáhnout toho, aby pachové stopy v budoucnu nebylo možné použít jako důkaz. Oslovit chce soudce, státní zástupce, ministra spravedlnosti, unii obhájců i Českou advokátní komoru.

Spolek podnět podal ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi. „Podnět spolku Šalamoun v této trestní věci jsme obdrželi dne 3. listopadu,“ potvrdil Jakub Říman z tiskového odboru ministerstva. Podnětem se nyní zabývají úředníci odboru justičního dohledu.

Pokud ministr na základě jejich zjištění dospěje k názoru, že byl porušen zákon, obrátí se na Nejvyšší soud. Ten pak bude záležitost znova řešit a stížnost ministra může zamítnout nebo nařídí původnímu soudu, aby případ znovu projednal a řídil se rozhodnutím nadřízené instance.

 

Nejsem tak hloupý, říká vrah

O Balharově nevině jsou přesvědčeni i jeho přátelé, kteří založili stránku na Facebooku Věříme Ti, kde jsou uvedeny všechny nejasnosti případu.

Sám Balhar tvrdí, že je nevinný. „Nemám vysoké školy, ale přeci nejsem tak hloupý, abych za bílého dne vraždil uprostřed vesnice, kde celý život žiji, a pak šel domů,“ tvrdil u soudu Balhar.

Minulý týden mezitím soud nařídil České poště vyplatit rodině další odškodné ve výši milion korun. Důvodem bylo nedostatečné zajištění vesnické pošty, kde úřednice byla sama a neměla ji napojenou ani na centrální pult ochrany. K přepadení pošty a vraždě Radky (†39) došlo v září 2013.

Fotogalerie
16 fotografií