Dlouhé roky odkládal vzpěrač operaci kolene. „Staral jsem se s bráchou o rodiče. A z operace jsem měl strach, tak jsem bolest zaháněl hrstmi prášků,“ přiznal Zaremba. Maminka Marie (†86) i táta Rudolf (†86) zemřeli pár dní po sobě v roce 2012. V roce 2014 znenadání zemřel i Zarembův bratr Miloš (†61). „Brácha byl sportovec. On mě přivedl do vzpírárny. Nikdy nepil, nekouřil a stále aktivně sportoval. Přemlouval mě, abych na operaci šel a tak jsem se pro ni rozhodl. Totálku kolene mi udělají před začátkem letošních prázdnin,“ sdělil vzpěrač.

Vzpěrač pár let zpátky vážil 133 kilogramů. „Bolela mě záda a tak jsem poprosil o radu se stravováním našeho šampiona v kulturistice z roku 1985 Jirku Bednáře. Dnes vážím 120 kilo,“ pochlubil se Zaremba. Sportovat přestal v roce 1987. „Doktoři mi tehdy řekli, že skončím na vozíku a tak jsem se vzpíráním zde dne na den přestal. Divil jsem se klukům, proč se tak dřou a vrátil se na důl dělat zámečníka. Od té doby jsem aktivně nesportoval. Ale sleduji všechen sport v televizi. Bez toho nemůžu být,“ sdělil Zaremba.

Video
délka: 01:51.23

Zaremba slaví 60 let: Podívá se tam, kde rostou jeho nástupci. Jiří Krušina

Radí mladým

V Horní Suché je čestným předsedou vzpěračského oddílu. „Vzpírárna nese mé jméno a je to pro mě čest. Je tady hodně talentů i skvělí trenéři. Jednou týdně na tréninky přijdu. Spíše se dívám a občas nadějím poradím,“ svěřil se Zaremba.

Přesně před rokem se Ota Zaremba přestěhoval z Horní Suché do Havířova. „Mám větší garsonku a stačí mi to. Nemusím běhat po zahradě se sekačkou,“ řekl vzpěrač. Někteří ze sousedů až dnes zjišťují, že u nich bydlí legenda. „Starší generace mě zná. Minulý týden mě zastavil asi čtyřicetiletý soused a ptal se, zda jsem ten Zaremba. Byl překvapený,“ pokračoval dobrák. Přes dvacet let má přítelkyni, ale žijí odděleně. Se synem Michalem (32) se příliš nevídá.

Video
délka: 00:47.39

Vzpěrač Zaremba slaví 60! Mám ještě jeden sen...  Jiří Krušina

Láska k autům ho stála medaili

Zaremba si nedávno koupil své 13. auto. „Některá auta byla nová, jiná starší. Za finanční odměnu po zisku zlata v Moskvě jsem si koupil škodovku. Tu samou medaili jsem musel v roce 1996 kvůli autonehodě prodat. Řidič dodávky tehdy nedal blinkr a já do něj zezadu narazil. Utrpěl jsem poranění žeber a kyčle. Peníze jsem potřeboval, abych mohl splácet léčebné výlohy pojišťovně,“ prozradil vzpěrač.

Před spaním myslí na Moskvu

Silák skoro každý večer myslí na životní úspěch v Moskvě. „Sověti mě neznali. V Česku jsem sice vyhrával, ale záměrně jsem do závodů nedával všechno. V Moskvě byl jasný favorit Nikitin. Šel na váhu jako třetí a já jako třináctý. Trenér mě poslal rychle do sauny a na masáž. Byl jsem o pár deka lehčí a tím si zajistil případné vítězství, kdybychom měli stejný výkon. Byla to taková kulišárna,“ přiznal Ota Zaremba.

Před závodem československého šampiona uspal psycholog. „Pomocí hypnózy mě uspali. Nejednou se mnou klepali a řekli, že jdu závodit. Někdo se hold hecoval a já se potřeboval uklidnit,“ popsal zlomový okamžik Zaremba. Přesně tento zážitek se mu takřka pravidelně zdává. „Vracím se pořád do toho sálu a vidím tu činku. Je to krásný pocit,“ netajil se Ota. Večer po vítězství si rukou potřásl s Brežněvem. „Pozval nás na recepci. Radost z mého vítězství neměl,“ dodal silák.

Dopingu dodnes nelituje

Ota Zaremba se jako jediný olympijský vítěz v historii dobrovolně přiznal k dopingu. „Nelituji toho přiznání. Řekl jsem, že člověk, který váží sto kilogramů, nemůže bez pomocných látek zvednout nad hlavu dvě stě kilogramů a více. A když se mě zeptali, zda jsem užíval zakázané látky, tak jsem neměl důvod lhát. Nikdy nelžu,“ pronesl Zaremba.

Bojkot olympiády v Los Angeles v roce 1984 ho připravil o medaili. „Dozvěděli jsme se o postoji svazu na soustředění v Rakousku. Hodně jsem se tehdy opil. Tím rozhodnutím mě připravili straníci o medaili,“ tvrdí Zaremba.

Zaremba si k narozeninám přeje pouze zdraví. „Nejsem náročný, netoužím po zahraničních dovolených. Rád s přáteli cestuji po Česku. Je tady tak krásně. Nádherné zámky a příroda. Ale rád bych se dožil české vzpěračské medaile z olympiády. To je takový můj poslední sen,“ dodal muž s jiskrou v oku. Ota Zaremba vzpíral přesně 15 let. Denně v průměru nazvedal 30 tun činek.

Ota Zaremba v datech a číslech

22. 4. 1957 – narozen.

1972 – začal vzpírat za Baník Havířov.

1979 – získal v Soluni stříbro na MS.

1980 – vyhrál olympiádu v Moskvě, když ve váze do 100 kilogramů zvedl v trhu 180 kilogramů a v nadhozu 215 kilogramů a zároveň se stal mistrem světa.

1981 – vytvořil čtyři světové rekordy ve vzpírání, přičemž trhnul 188 kilogramů a nadhodil 228 kilogramů.

1984 – narodil se mu syn Michal.

1984 – získal bronzovou medaili v trhu na ME ve Španělsku (které bylo nominací na olympiádu v LA).

1987 – ukončení aktivní kariéry sportovce

1996 – vážná autonehoda, po které zůstal bez prostředků a musel prodat olympijskou medaili.

2012 – umřeli oba rodiče (†86), o které se sedm let staral.

2014 – zemřel bratr Miloš (†61).

Fotogalerie
5 fotografií