„Nová játra získal muž (65) z Poličky na Vysočině a začal tím svůj nový život. Orgán mu už rok selhával, trpěl poruchami vědomí a byl několikrát hospitalizován v nemocnici,“ řekl ošetřující lékař Vladimír Mejzlík. Transplantace jater zachraňuje život a často je úplně poslední možností léčby.

Brněnská klinika je průkopníkem transplantací jater v celé východní Evropě. První úspěšnou operaci v tehdejším ČSSR provedl se svým týmem prof. Vladimír Kořístek (†93) v roce 1983. Dodnes jde o  unikátní, těžký výkon, trvající čtyři až pět hodin.

Čeká se rok

Transplantace je možná jen pokud se pro čekajícího příjemce objeví vhodný dárce. Toto závisí na krevní skupině, poměru výšky a váhy dárce a příjemce nebo na tom, jak dlouhá je čekací listina. V průměru se čeká jeden rok. Po transplantaci stráví pacient obvykle 2 až 3 týdny v nemocnici, pak po celý život užívá léky potlačující imunitu.

Podle lékařů si většina pacientů velmi váží druhé šance a vrací se do normálního života. „Někteří ale mají problém s dodržováním zdravého životního stylu, přibírají na váze a objevuje se u nich vysoký krevní tlak a cukrovka,“ povzdechl si lékař Mejzlík.

Prvním byl železničář Mynář

Chirurg Vladimír Kořístek se svým týmem v Brně před 29 lety jako prvního úspěšně odoperoval železničáře Josefa Mynáře z Tišnova. Muž se tehdy díky operaci vrátil k práci i do běžného života. Lékař a pedagog Kořístek patřil mezi nejvýznamnější evropské osobnosti cévní, srdeční a transplantační chirurgie.

VIDEO: Do operací srdce s pomocí virtuální reality se pustili v Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí na Frýdecko-Místecku.

Video
Video se připravuje ...

Do operací srdce s pomocí virtuální reality se pustili v Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí na Frýdecko-Místecku. Karel Janeček

Fotogalerie
4 fotografie