Odpočinková zóna s novým schodištěm a lavičkami vyrostla u vody v brněnské městské části Komín. „Nábřeží brněnských řek mají obrovský rekreační a společenský potenciál, takže je dobře, pokud občané takové změny v rámci brněnského participativního rozpočtu iniciují,“ sdělil náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Také pro plavce

Nápad neodsouhlasili politici, ale sami Brňané v rámci projektu Dáme na vás. Získal téměř dva tisíce hlasů a stal se celkově pátým nejúspěšnějším. „Cílem projektu bylo umožnit snadný a bezpečný přístup k hladině řeky vybudováním pevné břehové hrany a přístupových schůdků,“ uvedl navrhovatel projektu Tomáš Němec.

Video
délka: 00:08.04
Video se připravuje ...

Bezpečně k řece Svratce: Nová odpočinková zóna v Komíně a zpevnění svahů stálo Brno 800 tisíc korun. Markéta Malá

Vedle schodiště jsou naaranžovány okrasné kameny a vysázena byla také zeleň. Oblast u řeky byla zpevněna kokosovými rohožemi, aby nehrozil sesuv půdy. Odpočinková zóna potěší také plavce. K přístupu do vody mohou využít betonovou platformu. „Nový vstup také znamená další místo, kde je možné se pohodlně dostat do vody a zaplavat si,“ vysvětlil náměstek.

Posílení vztahů mezi sousedy

Místní zde plánují konat různé akce jako například Martinské putování. „Tento projekt ukazuje, že participativní rozpočet Dáme na vás slouží také jako podpora komunitních aktivit, které posilují vazby mezi rodinami, přáteli, sousedy a známými. Nejenže potěší účastníky tradičních komínských setkání, ale může inspirovat i ke vzniku dalších podobných akcí,“ myslí si Koláčný.