„Děláme ekologii, která má smysl,“ zdůraznil zakladatel Myco Kyjov David Minařík. Společně se čtveřicí kamarádů rozjel výrobu plně rozkladných obalů. Ty není problém ani spálit stejně jako dřevo.

„Nikde není chemická příměs. Využíváme přitom jen piliny z pily a kukuřičný šrot, který je odpadem z výroby kukuřice. To namočíme a přidáme dřevokaznou houbu, která za několik týdnů vytvoří potřebný substrát,“ vysvětlil Minařík.

Video
délka: 00:17.49
Video se připravuje ...

Malá firma z Kyjova vyrábí plně ekologické obaly. Hynek Zdeněk

Substrát je po pomletí vhodný k vytvarování nejrůznějších forem. „Vyrábíme transportní obaly a funkční zarážky do kartonových krabic. Materiál je možné použít třeba i na zadní stěny skříní,“ upřesnil zakladatel firmy.

Výhodou je, že přestože se v Kyjově zatím zabývají malovýrobou, dokáže už nyní cenově konkurovat polystyrenu. „Jsme už nyní jen o něco dražší, jakmile výrobu zautomatizujeme a rozšíříme, cena ještě klesne,“ ujistil Minařík.

Zatím největší výrobek, který z Myco materiálu vznikl, je rakev. „Vyráběli jsme to společně se studentkou designu. Našim druhým největším výrobkem je urna,“ upřesnil Minařík.

Malá kyjovská firma, která vznikla v lednu 2021, postoupila do finále soutěže E. ON Energy Globe, která každý rok oceňuje nejlepší tuzemské projekty zaměřené na ekologii, udržitelnost a ochranu přírody. Vítěze určí hlasy veřejnost v zářijovém hlasování.
Fotogalerie
11 fotografií