Snímek Dobrodruh z roku 1983 začíná leteckými záběry právě na vlakovou soupravu TGV PSE 16, následně je vidět Jean Paul Belmondo, jak ve vlaku cestuje. Rychlovlak se pak v tomto filmu objevil ještě několikrát.

První oranžová

Jak se Jean Paul Belmondo mnohokrát později vyjádřil, k tomuto filmu si vytvořil srdeční vztah. Ústřední melodie filmu, kterou vytvořil Ennio Morricone, hrála na přání herce loni v září i na jeho pohřbu.

Video
Video se připravuje ...

V Brně zastavil nejslavnější francouzský vlak TGV PSE 16, hrál v něm Belmondo. Hynek Zdeněk

„Tehdy se točilo ještě na uzavřené trati mezi Paříží a Lyonem. Je to legendární jednotka, na kterou si Francouzi hodně potrpí. Byla vůbec první komerčně používanou jednotkou v oranžovém nátěru, který ji proslavil,“ vysvětlil mluvčí Správy železnic Jan Nevola.

Jela 380 km/h

Tato souprava vyjela poprvé na trať 14. listopadu 1980. Již o tři měsíce později, 26. února 1981 vytvořila rychlostní rekord, když na trati Paříž – Lyon vyvinula rychlost 380 km/hod. Jezdila až do roku 2018.

„Mezitím byla dvakrát modernizována a dnes slouží jako propagace vysokorychlostní železnice. V České republice je jen krátce, už 14. července je hlavním magnetem oslav v Paříži při výročí dobytí Bastily,“ uvedl Nevola.


Číslo 16 u rychlovlaku je jeho výrobní. Jako komerčně využívaná jednotka byl ovšem prvním. Za dobu své služby najezdila přes 13 milionů kilometrů. Až do čtvrtka bude vlak i veletrh RAIL BUSINESS DAYS přístupný i pro veřejnost na brněnském výstavišti.
Fotogalerie
16 fotografií