„O krytu jsme nikdo neměli ani tušení. Žádná dokumentace k němu neexistovala. Všechno bylo pečlivě skartováno,“ vysvětlil ředitel Znojemské Besedy František Koudela.

Jen pro elity

Civilní kryt je z 60. let 20. století. „Je evidentní, že měl sloužit výhradně vyvolené elitě. Zůstala v něm i část původního zařízení jako je elektroinstalace, větrací přístroje, sociální zařízení a vodní nádrž,“ upřesnil Koudela.

Ke krytu byla ale značně komplikovaná cesta. „Udělali jsme proto asi osm metrů dlouhý průraz do jedné z chodeb Znojemského podzemí. Nyní kryt doplníme a na podzim zpřístupníme veřejnosti,“ slíbil ředitel.

Prohlídky od října

První návštěvníci se do utajeného krytu podívají v říjnu. Prohlídka o délce téměř 700 metrů bude doplněna o exponáty, jako je protichemický oblek, plynová maska, radiometr, funkční polní telefon a další věci.

Znojemské podzemí je největším systémem podzemních chodeb v České republice a jeden z nejrozsáhlejších ve střední Evropě. Chodby měří téměř 27 km a jsou ve čtyřech patrech nad sebou. Návštěvníci mohou v současnosti navštívit asi jen 10 % celkových chodeb.

VIDEO: Zajímavé podzemí mohou vidět i lidé v Brně, kde se jim zpřístupňují historické vodojemy.

Video
délka: 00:57.07
Video se připravuje ...

Brno zpřístupní unikátní historické vodojemy. Hynek Zdeněk