Znojmo zaujal podobný projekt v Českých Budějovicích. Lidé bez střechy nad hlavou, kteří dobrovolně pomohou s úklidem veřejného prostranství, obdrží za každou hodinu práce stravenku. „Ta má hodnotu sto korun, je určena k nákupu potravin,“ poznamenal ředitel Oblastní charity Znojmo Evžen Adámek.

Uklidili i svou noclehárnu pod mostem

Prvních osm „odvážlivců“ si vzalo do parády prostor u bývalých garáží pod Přímětickým mostem. Někteří bezdomovci přiznali, že v těchto nehostinných místech dříve přespávali. „Za hodinu práce naplnili neuvěřitelných deset pytlů odpadků. Druhý sběr se uskutečnil v lokalitě autobusového nádraží,“ shrnul Adámek.

„Mám radost, že lidé bez domova projevili zájem a do úklidu se zapojili. Věřím, že projekt pomůže těmto lidem získat zpět určité pracovní návyky a třeba i možnost na nový začátek v životě,“ reagoval starosta Znojma Jakub Malačka .

Úklid se bude opakovat i v následujících týdnech, ve městě je podle Malačky řada míst, která potřebují úklidit. Práce budou vždy probíhat za dozoru jednoho z pracovníků Charity, který všem zúčastněným vyplatí ihned po odvedené prací stravenku.

Město částku navýšilo

Loni v listopadu městská rada uvolnila pro oblastní charitu na Znojemskou stravenku 20 tisíc, letos půjde o příspěvek ve výši 150 tisíc korun. Kromě stravenek částka poslouží i k nákupu pracovních pomůcek potřebných k úklidu.

VIDEO: V Ostravě zlikvidovali městečko lidí bez domova.

Video
délka: 04:31.92
Video se připravuje ...

V Ostravě likvidují městečko bezdomovců. Našli kradené věci i stříkačky Karel Janeček