Moravský starožitník koupil zpustlé šlechtické sídlo od sedmihradského hraběte Kálnokyho z Köröspataku před 18 lety za dva miliony korun. Během let do něj investoval 30 milionů a proměnil gotickou ruinu v nejlépe opravenou památku kraje.

Prodejní cenu zámku sdělí realitka jen vážnému zájemci. „Dva lidé se už byli podívat,“ svěřil se majitel. Podle odhadů bude muset kupec vytáhnout z peněženky kolem 50 milionů korun. Jisté je, že zámek nekoupí město. Nemělo by peníze na provoz.

Zámek s výměrou 6 000 metrů čtverečních má 130 místností, všechny dokázal Bohumil Vavříček opravit. K sídlu patří obrovský, park, jízdárny a konírny. Zámek je přístupný veřejnosti. Lidé mohou procházet komnatami bez průvodců, podle libosti a mohou se exponátů volně dotýkat.

Prastarý rod i ministr

Kálnokyové jsou starobylý šlechtický rod původem ze Sedmihradska. Od roku 1697 jim náleží titul uherských hrabat. V 19. století se usadili na Moravě, kde byly jejími sídly zámky v Letovicích a v Brodku u Prostějova. Nejvýznamější osobností rodu byl dlouholetý rakousko-uherský ministr zahraničí hrabě Gustav Kálnoky (1832 až 1898).

Posledním majitelem Letovic byl Alexandr Kálnoky (1888 až1965), kterému byl majetek po roce 1945 zkonfiskován. Jeho syn Alexandr Kálnoky ml. (†93) požádal v roce 1992 o vrácení zámku, v roce 2001 mu byl vydán. Rekonstrukce zdevastovaného zámku se ale starý hrabě vzdal a v roce 2004 Letovice prodal Bohumilu Vavříčkovi.

Šlechtic se živil jako šofér

Alexandr Kálnoky ml. navštěvoval jezuitské gymnázium ve Vídni a vystudoval zemědělskou univerzitu v Budapešti. V roce 1945 musel nastoupit do maďarské armády, z níž dezertoval. Komunisté mu znárodnili majetek. Emigroval do Austrálie, kde se živil jako tesař, řidič náklaďáku, choval drůbež, byl pojišťovákem a pracoval v realitce.

VIDEO: Do oprav zámku v Osečanech se už před lety pustil i Matěj Stropnický s partnerem.

Fotogalerie
29 fotografií