Přestože nikdo Michalákové žádné pochybení nikdy nedokázal, Norsko jí už devět let odmítá chlapce vrátit zpět. Barnevernet umístil hochy do pěstounské péče, kde postupně dospívají. Každý navíc v jiné rodině!

První nezbytný krok k návratu synů udělal v pátek 29. ledna okresní soud v Hodoníně. „Jednoznačně se postavil na stranu matky a ocenil její mnohaletý boj o vlastní děti,“ uvedla senátorka Jitka Chalánková (62, nezávislá), která se kauzou dlouhodobě zabývá.

Vychovává cizí děti

Pro Blesk.cz promluvila i sestra Evy Michalákové Zuzana Sovková. Odebrání obou dětí prožívá léta celá rodina. I dědeček hochů prosil Norsko o to, aby se mohl s vnuky vídat. Marně.

„Sestru rozsudek z Hodonína potěšil. Je pro ní velkou vzpruhou v jejím dlouholetém boji. Krátce po vynesení verdiktu opět odletěla do Norska, kde pracuje jako asistentka v mateřské škole. Pokud se tam může úspěšně roky starat o cizí děti, je přece logické, že může i o ty své, ne?“ řekla Blesku Zuzana Sovková.

Michaláková mohla zpočátku syny navštěvovat. Když ale žádala o jejich navrácení, zbavil ji úřad rodičovských práv a zabránil jí v jakémkoliv kontaktu s nimi. Otec už boj dávno vzdal.

Evropský soud jde proti Norsku

Kde je ta naděje? O případu bude nyní rozhodovat Evropský soud ve Štrasburku a ten v obdobných kauzách nyní rozhoduje nekompromisně v neprospěch Norska!

„Zatím naposledy soud odsoudil Norsko za porušení mezinárodně garantovaných práv v kauze odebrání novorozené holčičky matce s údajnými psychickými problémy a její následné adopce pěstouny,“ připomenula prosincový verdikt Chalánková.

Evropský soud je přitom žalobami proti norskému Barnevernetu zahlcen, a to ze všech koutů Evropy. Nově by tak měl posuzovat nezákonnost celého systému!

„Jde tak o mnohem víc než o jednotlivé případy. Jde o to, zda Štrasburský soud odsoudí Norsko za několik údajných excesů, nebo zda norský systém odsoudí jako takový,“ komentoval štrasburské rozhodování právník Pavel Hasenkopf. Tím by obdobné případy odebrání přestaly platit hned.

Evropský soud ve Štrasburku vynesl první verdikty proti Norsku v kauzách Barnevernert v březnu loňského roku. Plně tehdy uznal nároky rodin a přiznal jim i odškodné v řádech desítek tisíc eur. Podle právních zástupců rodiny lze rozhodnutí ve věci českých dětí očekávat během příštích měsíců.

VIDEO: Senátorka Jitka Chalánková se snaží pomoci Evě Michalákové už dlouhé roky.

Video
Video se připravuje ...

Poslankyně Jitka Chalánková o Evě Michalákové Blesk - Jaroslav Šimáček


Fotogalerie
18 fotografií