„Problém zjistili na jaře, když se v sakristii při poryvu větru otevřela dvířka na půdu a z nich se vyvalilo množství holubího trusu. Zjistilo se, že podlaha půdy je pokrytá souvislou vrstvou trusu, která může mít objem přibližně 120 kubíků a váží nejspíš několik tun,“ řekl farář Římskokatolické farnosti Břeclav Pavel Römer.

Specializovaná firma nyní na místě tři dny trus odsává. Práci komplikují mrtvá těla holubů, kvůli nimž museli použít odsávací hadici s větším průměrem. U vchodu na půdu byla vrstva nejvyšší, dosahovala až jednoho metru! Po celé půdě pak tvoří jednolitou půlmetrovou vrstvu.

Trus by mohl narušit statiku

Za odstranění několika tun trusu, které by mohly narušit statiku klenby, zaplatí farnost 300 tisíc korun. „Záchrana tohoto objektu je cílem vedení města, protože takových objektů ve městě moc nemáme. S kaplí počítáme také v novém konceptu řešení prostoru před břeclavským nádražím, chceme ji také otevřít veřejnosti pro koncerty a prezentaci umělecké školy,“ uvedla mluvčí břeclavské radnice Jana Pelcová.

Holubi už nepustí

Holubi se do prostoru půdy dostávají rozetovým oknem, které nechá farnost zabezpečit, aby holubi půdu znovu nezanesli. Nemůže jej ale opatřit pouze obyčejnou sítí. Na půdě kaple totiž přebývají také netopýři a pro ně musí být průlet na půdu zachován.

„Máme k dispozici nákres, jak by takový průlet měl vypadat, aby jím prolétl netopýr, ale holub už ne,“ dodal Römer.

Bohoslužby hlavně v létě

Novogotická kaple svatého Cyrila a Metoděje slouží k bohoslužbám hlavně v letním období, protože v ní není žádné topení. Mše se v ní koná i na svátek patronů, kterým je zasvěcená.

Od konce 2. světové války až do roku 1995 sloužila jako hlavní svatostánek pro břeclavské věřící, kteří nechtěli dojíždět do Poštorné. V roce 1995 byl posvěcen nový kostel svatého Václava, který stojí na místě původního gotického svatostánku zničeného na konci války. Kapli nechali v roce 1856 postavit Lichtenštejnové.

VIDEO: Takto probíhal loni odstřel holubů v Českém Brodě.

Video
délka: 02:17.93

Odstřel holubů v Českém Brodě Aktu.cz

Fotogalerie
15 fotografií