Na vývoji sloupů se podíleli ornitologové i pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny. „Linky elektrického vedení jsou pro ptáky velmi nebezpečné. Často zde hynou buď v důsledku elektrického výboje, nebo v důsledku nárazu do vodičů. Tento typ konzoly je pro ptáky bezpečný,“ uvedl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Plast pro ptáky

Ptáky na nových sloupech budou chránit plastové zábrany, které jsou umístěny na konci ramen konzoly. „Zabraňují dosedu opeřenců do rizikového místa. Svody jsou navíc chráněny krytem izolátoru a po obou stranách jsou umístěné i trojúhelníkové zábrany. Pro větší bezpečnost budou pro ptactvo nainstalovány výstražné koule,“ řekl Radek Slatinský, vedoucí Regionální správy E.ON Distribuce z Hodonína.

Nový typ konzoly umožňuje podle energetiků snadné zavěšení optického kabelu. „Pokud se potvrdí technicko-ekonomické předpoklady, tak je velmi pravděpodobné, že se postupně bude tento nový typ konzoly objevovat i na dalších linkách vysokého napětí,“ dodal Slatinský.

VIDEO: „Česko bez vody, mobilů i vlaků.“ Expert popsal ničivost blackoutu, který může trvat i týden.

Video
délka: 05:31.22

„Česko bez vody, mobilů i vlaků.“ Expert popsal ničivost blackoutu, který může trvat i týden. David Budai, Lukáš Červený