V Jeseníkách uhynuli tři vlčí sourozenci: Policie hledá traviče
V Rychlebských horách byli během letošní zimy a jara nalezeni čtyři mrtví vlci. Tři z nich byli sourozenci z loňského vrhu. Pitva vyloučila zranění i nemoc, podle odborníků za jejich smrtí pravděpodobně stojí otrávená návnada. Případ vyšetřuje policie, v krajině se přitom objevila i další mrtvá zvířata. Odborníci varují, že otrávené návnady mohou ohrozit i život člověka.
V Rychlebských horách, kde se vlci trvale usadili teprve před několika lety, došlo k mimořádně znepokojivému úhynu. Mezi únorem a dubnem letošního roku byly v katastru Horních Skorošic a Horní Lipové postupně nalezeny čtyři mrtvé šelmy. Pitva potvrdila, že nešlo o úraz ani nemoc a zvířata byla v dobré kondici. Vše nasvědčuje otravě dosud nezjištěnou látkou.
Odborníci nyní potvrzují, že nejméně tři z těchto vlků byli sourozenci pocházející z loňského vrhu. U čtvrtého z nich ještě probíhá genetická analýza, ale vzhledem k místu nálezu se předpokládá, že patřil ke stejné smečce.
Už nyní je zřejmé, že vlci uhynuli zhruba ve stejnou dobu. Těla byla nicméně nalezena postupně. Otrava vlků však není jediným alarmujícím nálezem. V oblasti, kde se šelmy našly, uhynula také liška, krkavec a několik káňat. Ochránci zvířat se proto domnívají, že smrt způsobila otrávená návnada. Ta nemusela být určena přímo vlkům, mohli se k ní dostat náhodou.
Na situaci zareagovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která kvůli podezření na spáchání trestného činu podala oznámení na policii. Otravy ohrožují nejen volně žijící zvířata, ale v případě kontaktu s mrtvým tělem i domácí mazlíčky, nebo dokonce člověka. Vzhledem k tomu, že vlk je zákonem chráněným druhem a jeho výskyt je v Česku stále vzácný, jde o mimořádně závažný případ.
Do oblasti Rychlebských hor se vlci začali vracet přirozenou cestou v roce 2022. Nález mrtvých vlků tak představuje tvrdý úder pro úsilí o návrat ohrožené šelmy do české krajiny. Letos na jaře byl v Rynarticích u Jetřichovic nalezen další mrtvý vlk.
V tomto případě odborníci potvrdili otravu karbofuranem, nervovým jedem zakázaným v EU od roku 2008. Jeho použití představuje nejen porušení zákona, ale i vážné riziko pro zdraví lidí.
Agentura připomněla, že vlci jsou důležití pro regulaci přemnožené spárkaté zvěře. Uznává však, že mohou komplikovat život chovatelům hospodářských zvířat, a proto nabízí poradenství, dotace a náhrady škod.
„Je jedno, zda někdo líčil cíleně na vlky, nebo na jiné zvíře. Fakt, že se šelmy a dravci stávají v 21. století obětí pytláků a travičů, je opravdu ostudný,“ uvedl František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Prosíme proto každého, kdo by mohl mít k otravě jesenických vlků nějaké informace, aby je poskytl Policii ČR,“ apeluje na veřejnost.
Však ono se mu to vrátí 🙄