Vítr a těžký sníh lámou stromy. Bez proudu je v Česku 15 tisíc domácností

Aktualizováno -
14. ledna 2019
07:27
13. ledna 2019
12:40

V noci na dnešek se opět zvýšil počet odběrných míst bez elektřiny na 15.000, a to hlavně kvůli silnému větru. Poruch na vedení vysokého napětí bylo ráno kolem tří desítek, hlavně na severu a západě Čech. ČTK to řekla mluvčí energetické skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Stovky poruch také zaznamenala energetická firma E.ON v jižních Čechách.

V neděli kvůli pádům stromů pod náporem sněhu nejprve vystoupal počet míst bez proudu až na 18.000. Během dne se dařilo energetikům poruchy odstraňovat, takže po 23:00 bylo míst bez elektřiny jen kolem 3000. Vítr pak ale začal shazovat další stromy a větve na vedení. „Při nedělní oblevě mrholilo do napadaného sněhu, který ztěžkl, a co se udrželo, teď shodil vítr,“ popsala příčiny pádů stromů Holingerová.

Energetici se vraceli v noci stále do stejných lokalit, především v Libereckém, Karlovarském a Královéhradeckém kraji a nově také v Ústeckém a Plzeňském kraji. Šlo hlavně o horské oblasti. „Je to mravenčí práce. Věříme, že se počasí během dne umoudří, že popadalo to, co mělo popadat, a že většinu poruch opravíme během dnešního dne,“ uvedla mluvčí ČEZ. Nejklidněji je na Moravě, kde nejsou téměř žádné poruchy.

Společnost E.ON, která zásobuje elektřinou především zákazníky z jižních Čech a jižní Moravy, zaznamenala také poruchy kvůli pádům stromů a větví při silném větru. Bez elektřiny bylo ráno přes 400 odběrných míst hlavně na jihu Čech, řekla ČTK mluvčí E.ON Božena Herodesová.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud