Světlem zmatené „okřídlené myši“ létaly za zběsilého pištění po chodbě domu od okna k oknu. K odletu se příliš neměli. Přivolaní zachránci dorazili k babičce ve chvíli, kdy se už „noví nájemníci“ uložili k spánku. „Schovali se nejen za světla a obrazy, ale i za rostliny, hydrant nebo za sádrokarton,“ řekla strážnice Tereza Kadrnožková.

Video
délka: 02:18.65

Stařenku (87) v Brně navštívilo 53 netopýrů. MP Brno

Díky souhře všech zasahujících se podařilo chytit 53 netopýrů, z nichž bylo 47 mláďat. Odborník následně všechny odvezl, aby se o ně postaral. Mezi odchycenými zvířaty se kromě netopýrů hvízdavých objevovali i netopýři nejmenší.

Co dělat, když přiletí netopýři?

Jíst stroužek česneku ani mávání křížem nepomůže. Odborník Tomáš Bartonička z České společnosti pro ochranu netopýrů, který se zúčastnil odchytu v Brně, má jednoduchou radu: Otevřít večer zvířatům okno a umožnit jim odlet.

„Rozhodně doporučuji manipulaci v rukavicích nebo zvíře opatrně uchopit do utěrky, a večer vypustit ven. Někdy stačí jen otevřít okno, zhasnout a počkat,“ řekl Bartonička.

V tuto dobu se podle něj jedná většinou o poměrně čerstvá mláďata, která se ještě příliš neorientují. Těm může dělat potíže najít cestu ven. „Pokud se zvíře uvnitř nachází delší dobu a je vysílené, pomůže zavřít ho do krabice s mělkou miskou naplněnou vodou. Netopýr se napije a večer ho může člověk vypustit do přírody. Není potřeba netopýra chytat v letu. Je lepší počkat, až se unaví a sedne si,“ radí s tím, že pokud je hejno větší a nevylétne otevřeným oknem, je lepší zavolat odborníky.