Loni jsme slavili druhou nejvyšší porodnost v novodobé historii kliniky (od roku 2000 – pozn. red.). Při 6 246 porodech přišlo na svět 6367 dětí. Letos to vypadá na pokoření této hranice a možná i vytvoření nového rekordu,“ uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Za prvních šest měsíců letošního roku se totiž v Brně uskutečnilo již 3 118 porodů, což je o 85 víc, než ve stejném období loňského roku. Navíc, hned na počátku července se za jediný den narodilo 24 dětí. Není tak vyloučeno ani pokoření rekordu z roku 2010, kdy nemocnice eviduje 6 358 porodů za celý rok.

Počet „císařů“ klesá

„Máme stabilizovaný počet lékařů, horší je to s porodními asistentkami. Těch nám aktuálně schází deset. Zároveň nás těší, že klesá počet císařských řezů,“ dodal přednosta kliniky Pavel Ventruba.

Většina narozených dětí pochází z Brna, kde loni dokonce evidovali nejvyšší přirozený přírůstek obyvatel od roku 1984. Místní radnice se proto na populační explozi připravuje. „Do roku 2022 chceme vytvořit v mateřských školách 12 nových tříd s 300 místy,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Brněnská porodnice je největší v České republice. Má dvě pracoviště, v Bohunicích a na Obilním trhu. Nemocnice nyní plánuje centralizaci do jedné budovy, což přinese výrazné ekonomické úspory.

VIDEO: Ne každý porod se uskuteční přesně v naplánovaném termínu. Brněnská lékařka Milada Muchová se zaměřila právě na předčasně narozené drobečky.