V krasu se rys, kterého vědci pojmenovali Kryštof, zdržoval minimálně od září 2016. Poslední věrohodné zprávy o něm ale vědci mají z loňského podzimu. Mohl se tak stát obětí pytláků či ho mohlo srazit auto. Letos na jaře proto zoologové požádali o pomoc při pátrání po něm také veřejnost.

„Lidé se nám stále ozývají s hlášením, dávají nám tipy, ale bohužel nemáme žádná tvrdá data. Fotografie, stopy. Také stržená kořist, která se objevila, nebyla od rysa, ale pravděpodobně od nějakého zaběhnutého psa,“ uvedl zoolog a vedoucí výzkumu rysa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.

Prý ho viděli na zahradě

Svědci hlásí, že kočkovitou šelmu větších rozměrů viděli na konci dubna na zahradě ve stráni podél značené turistické stezky ze Sloupu do Vavřince. Podle svědectví měla odhadem kolem 70 centimetrů, tmavě okrovou barvu a štětiny na uších, mohlo tedy jít o rysa. Zvíře, jakmile lidi zahlédlo, zmizelo z dohledu.

„Je to ale opět neověřená informace, chybí důkazy. Nemáme ani žádné pobytové znaky, a to ani v okolí Moravského krasu,“ dodal zoolog. Pomohlo by foto nebo třeba stopa zachycená v blátě. Pozorování lze zasílat na e-mail stopy@selmy.cz

Obojek prozradil detaily ze života

Zvíře se před létem 2017 podařilo odchytit a nasadit mu sledovací zařízení. Díky němu vědci zjistili řadu zajímavých informací ze života této kočkovité šelmy. Například je patrné, že velikost domovského okrsku samce přesáhla 360 kilometrů čtverečních nebo že se v krasu adaptoval i na frekventované silnice, které překonal při sledování nejméně v 673 případech. Telemetrický obojek ale podle plánu fungoval rok a v červnu 2018 se automaticky odepnul.

Naše největší šelma

Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící na českém území. Největší populace žije v jihozápadních Čechách a navazujících oblastech v Bavorsku a Rakousku, kde je 60 až 80 dospělých rysů. Je to plachá a samotářsky žijící šelma. Loví menší kopytníky. Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Vyniká bystrým zrakem a má také výtečný sluch. Je chráněným druhem a patří mezi silně ohrožená zvířata.

VIDEO: Zvířecí záchranář Karel Bobál pečuje o osiřelá liščata.

Video
délka: 00:42.17

Zvířecí záchranář Karel Bobál pečuje o osiřelá liščata. Romana Vébrová