Evropská legislativa umožňuje, aby byl denní limit pro polétavý prach překročen maximálně 35 dnů v roce. Zvonařka už do 19. prosince překročila tento limit pětapadesátkrát,“ upozornil Miroslav Šuta, expert v oblasti zdravotních rizik z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Problém je i u dětské nemocnice

Ke stejnému datu přitom překročil hranici v Brně i Úvoz (46 dnů) a normu naplnila lokalita na Svatoplukově (35 dnů). „Loni byl na Zvonařce limit překročen 40x a na Svatoplukově 36x. Problém byl i u Dětské nemocnice, kde jsme naměřili přesně 35 překročení normy,“ zdůraznil Šuta.

Polétavý prach ve vzduchu je přitom doslova životu nebezpečný. „Prachové částice v ovzduší mají jen v Brně na svědomí více než 160 nemocničních příjmů pro vážné nemoci dýchacího systému a téměř stovku předčasných úmrtí. Prachovým částicím v ovzduší lze také přičíst to, že více než 100 dětí ročně onemocní v Brně chronickou bronchitidou i zhruba 50 % astmatických záchvatů u dětí,” upřesnil expert.


Ve Věřňovicích se dýchá špatně

Pro srovnání. V Praze jsou nejhorší lokalitou z hlediska prašnosti vzduchu Vršovice, kde byl limit překročen 53x, následují Ruzyně 49x a Karlín 46x.

Lépe jsou na tom i některé části Ostravy (např. Moravské Hory 40x), která je jinak v tomto ohledu nejhůře zamořeným městem. Úplně nejvíce prachu ve vzduchu mají Věřňovice na česko-polské hranici, kde se o něj „stará“ střídavě česká a polská strana. „V této obci byl limit překročen v 94 dnech,“ dodal Šuta.

VIDEO: Brno připravuje modernizaci autobusového nádraží na Zvonařce.

Video
délka: 02:06.09

Architekt Ondřej Chybík hovoří o projektu modernizace autobusového nádraží Zvonařka v Brně Zdeněk Matyáš