Shimazaki přijel do rodiště Masaryka cíleně. Od japonských historiků získal fotokopii tokijských novin z podzimu 1918. V nich se na čelním místě vyjímá rozhovor japonského redaktora s Masarykem, v té době pronásledovaným vlastencem, kterého Rakousko-uherské mocnářství odsoudilo k trestu smrti.

Vždy jsme nenáviděli Německo, nepřítele lidstva a lidskosti. A co udělalo Rakousko? Postavilo se na stranu nenáviděného nepřítele,“ vysvětloval vznik československých legií Masaryk, který shromáždil na 50 tisíc vojáků. Cílem bylo zaútočit na rakouskou armádu a vybojovat nezávislost. To se nepodařilo vojensky, později ale politicky ano.

Video
délka: 00:17.30

Japonský velvyslanec Kaoru Shimazaki přivezl do Hodonína fotokopii unikátních novin z roku 1918. Hynek Zdeněk, blesk.cz

Vyhublý s „jinovatkou“

Masaryk je redaktorem popisován jako nesmírně vyhublý s bradkou podobající se jinovatce. Vystupoval jako postarší gentleman. Jeho zapálení pro vznik Československa ale bylo nakažlivé a Japonsko s přesunem souhlasilo.

Japonci nám tak nyní přivezli důkaz o tom, že stáli u zrodu české samostatnosti,“ uvedla ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Irena Chovančíková. Novinový unikát bude veřejnosti ukázán jen při výjimečných situacích.

VIDEO: Vznik Československa připomíná v Hodoníně i tato unikátní lavička.

Video
délka: 00:28.93

Rodné město T. G. Masaryka zdobí unikátní lavička s mapou prvorepublikového Československa Hynek Zdeněk, blesk.cz