O některé z čelných míst má zájem primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno), o post lídra bude ovšem usilovat i zastupitelka Hana Kašpaříková (za Žít Brno). Lídrem chce být ale i brněnský předseda Pirátů Tomáš Koláčný. Podle něj rozhodne členská základna v primárních volbách. Hlasování začne v půli března.

Raketový vzestup partičky 21 aktivistů

Žít Brno s podporou Pirátů získalo před čtyřmi lety překvapivě sedm zastupitelských mandátů na magistrátu. Svou politickou existenci postavilo na trvalé kritice a později i zesměšňování tehdejšího vedení Brna, zejména ČSSD a primátora Romana Onderky a ODS.

Uskupení občanských aktivistů, které mělo v době největší slávy 21 členů, nakonec vstoupilo do koalice s ANO, KDU-ČSL a Stranou zelených. Ta se později rozpadla a dala dohromady rozšířená o TOP 09. Hlavní tvář hnutí Žít Brno, Matěj Hollan, se stal dokonce náměstkem primátora.

Idylu vystřídaly hádky a faktický rozpad

Během času se ale původně recesistické hnutí, slibující novou politiku, začalo zejména kvůli vnitřním skandálům, zevnitř štěpit. Z hnutí loni odešel údajně kvůli špatné komunikaci uvnitř uskupení starosta městské části Brno-střed Martin Landa. Letos kvůli sporům s Matějem Hollanem hnutí Žít Brno vyhodilo ze svého klubu magistrátní zastupitelku a radní Brno-sever Karlu Hofmannovou.

Zájemci o kandidaturu do letošních podzimních voleb se přihlásili na pirátském fóru. Členská základna rozhodne o jejich návrzích a pozici na kandidátce. Nejprve se bude rozhodovat o lídrovi, poté o dalších sedmi předních kandidátech a pak i o zbytku kandidátní listiny. Brněnské zastupitelstvo má 55 členů.

Chtějí postavit 1000 bytů

O vedení kandidátky má zájem Koláčný. „Primární téma je pro mě participativní rozpočet, který se mi podařilo rozjet. Důležité je posílení otevřenosti v oblasti zadávání veřejných zakázek malého rozsahu, ale i bytová výstavba. Pokud budeme zvolení v příštím volebním období a budeme mít funkce, chtěl bych, aby se postavilo nejméně 1000 bytů. Ceny na realitním trhu stoupají a není dost bytů pro projekty ani udržení si studentů," prohlásil.

VIDEO: Matěj Hollan o odvolání z postu náměstka dopravy.

Video
délka: 01:30

Matěj Hollan o odvolání z postu náměstka dopravy. Jiří Nováček

Fotogalerie
6 fotografií