Inspektoři zjistili, že některé testované vzorky měly až 26 % přidané vody. Některé měly etanol z přidaného cukru, syntetická barviva: azorubin, tartrazin, patentní modř V, nedeklarovaný oxid siřičitý, nebo neodpovídající geografický původ,“ upozornil mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal.

Ne vždy ale byli na vině samotní vinaři. „Prodejci jsem dodal kvalitní burčák. Nemůžu za to, že jeho složení změnil,“ hájil se Pavel Košulič z Hustopečí, který dodal oblíbený nápoj provozovně Miroslava Ludvíka. Ten na jižní Moravě nabízel nejméně kvalitní burčák, měl 25 % exogenní vody a ethanol z přidaného cukru.

To potvrdili i inspektoři, kteří budou pokutu vymáhat právě od prodejce, nikoliv vinaře. Jeho vyjádření se redakci nepodařilo sehnat. V živnostenském rejstříku má nicméně uvedené přerušení činnosti od 1. listopadu loňského roku.

Prodej nekvalitního burčáku podle SZPI strmě stoupá. „Zatímco v roce 2015 nevyhověl každý 40. testovaný vzorek a v roce 2016 každý 17. vzorek, tak v roce 2017 neprošel přibližně už každý 7. vzorek,“ dodal Pospíchal.

VIDEO: Vinař Adámek říká, že burčák nesmí mít moc alkoholu.

Video
délka: 00:53.63
480p 360p 360p 240p

Vinař Adámek: Burčák nesmí mít moc alkoholu Ondřej Požár