První z nich se bude týkat historického centra vymezeného ulicemi Koliště, Husova a Nádražní. V lokalitě by mohli parkovat jen lidé, kteří v místě bydlí, nebo abonenti, kteří v místě podnikají. Ostatní by mohli zaparkovat jen v parkovacích domech.

Druhý režim je v zónách mimo historické centrum, kde ale bude platit regulace parkování přes den i přes noc. Znamená to, že na místech budou moci parkovat kromě rezidentů a abonentů i ostatní za určitý poplatek.

Třetí režim počítá s tím, že bude regulovat parkovací stání pouze v nočních hodinách, aby v nich mohli auta u bydliště nebo podnikatelského sídla odstavit rezidenti a abonenti. Pro ostatní by byla místa v noci placená.

Akce P+R

Brno zároveň hodlá »tlačit« na většinu přespolních řidičů, kteří zajíždí do centra za prací a blokují parkovací místa řadu hodin, aby v budoucnu začali využívat plánovaná P+R parkoviště.

Magistrát zatím vytipoval dvacet míst, kde by mohla velkokapacitní parkoviště vzniknout. „Takové parkoviště by mohlo být u univerzitního kampusu, v okolí nádraží v Králově Poli, na ulicích Šumavská nebo Purkyňova," řekl náměstek primátora Richard Mrázek (ANO).

Nové parkovací domy

Pro motoristy přibudou v nejbližší době v centru a jeho nejbližším okolí také stovky parkovacích míst v podzemních garážích. Například podzemí plánovaného Janáčkova kulturního centra pojme 200 vozů, práce skončí už letos. „Připravujeme také výstavbu parkovacího domu v ulici Polní se stovkou míst a v ulici Skořepka pro 150 parkujících," konstatoval generální ředitel městské společnosti Brněnské komunikace Luděk Borový.

Zatím není jasné, kolik rezidentních zón v Brně vznikne. Jejich rozmístění si mají rozmyslet městské části, schvalovat je bude ale rada města. Náměstek Hollan (Žít Brno) uvedl, že roční poplatek za jedno auto pro rezidenta se bude pohybovat v řádu stokorun.

Majitel zavede do systému značku auta, bude mít také určitý počet hodin pro návštěvy. Druhý vůz už přijde rezidenta na několik tisíc korun ročně.

Nové parkovací automaty až v létě

A co od nového roku o 100 procent zdražené parkování, při jehož placení musí mít řidiči hrst drobných, protože bankomaty pojmou jen mince? Podle Hollana je výměna současných automatů za ty, které budou přijímat platební karty a bankovky, časově spojena s testováním rezidentního parkování v historickém středu Brna. „Výměna automatů tedy proběhne letos v létě,“ dodal Hollan.

Video
Video se připravuje ...

Náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan (Žít Brno) vysvětluje, jakým způsobem vedení města zavede rezidentní parkování. V centru města začne platit už letos v létě Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
7 fotografií