První protestující taxíkář v Brně přijel na seřadiště před bránu Výstaviště číslo 7 naproti koupaliště Riviéra v 11.37 hodin. Když zjistil, že je tam sám, a všude kolem něj jsou novináři, po pěti minutách raději odjel. Zhruba dvacítka vozů se objevila až těsně před polednem.

Zhruba padesátka taxíků vyjela ze seřadiště s čtvrthodinovým zpožděním. Taxíky jely normální rychlostí a staly se součástí běžné brněnské zácpy vozidel. Po pěti kilometrech jízdy, u nákupního centra Vaňkovka, už dokonce nebyla kolona taxíků kompaktní. „Na světlech se totiž peloton vozidel roztrhal,“ hlásil z místa průjezdu reportér Blesku. K letišti v Tuřanech nakonec dorazilo zhruba 70 aut.

Protest skončil tiše, jak začal

Protestní jízda brněnských taxíkářů městem na podporu pražských kolegů »ve svaté válce« s Uberem se ze všeho nejvíce podobala procesí duchů. Během půldruhé hodiny, kdy sedmdesátka vozů absolvovala celkem 24 kilometrů od výstaviště na letiště v Tuřanech a zpět, se drožkaři nijak neprojevovali.

Video
délka: 02:34.53

Přibližně 70 brněnských taxikářů podpořilo protestní jízdou proti Uberu své pražské kolegy. Řidiče ale nijak neomezili. Hynek Zdeněk

Žádné troubení, žádné blikání světlomety. Většinu cesty absolvovali spořádaně v koloně, kterou místy roztrhaly semafory. V 13.35 dorazili taxíkáři bez jakéhokoliv incidentu zpátky na seřadiště, kde své shromáždění oficiálně rozpustili. „Dál neplánujeme nic. Budeme reagovat, jen když to dění v Praze bude vyžadovat,“ rozloučil se šéf Cechu brněnských taxíkářů Radek Kolář.

Brno bylo od rána tradičně zcela ucpané automobily. „Cesta ze Strážnice mně dnes trvala o hodinu déle než obvykle,“ řekl Blesku řidič dodávky, která pravidelně ráno vozí ze slovácké čistírny do centra Brna prádlo. Momentálně je totiž ve městě rekordních 56 uzavírek! 

Pondělní protest kritizovali i samotní brněnští taxikáři. „Brno stojí. Koliště i Křenová a stejně tak další ulice. Za této situace je nějaký protest proti Uberu nesmysl. Navíc v Brně od jara ani nejezdí,“ svěřil se Blesku šofér vozu Radiotaxi. Trval přitom na anonymitě, redakce jeho totožnost zná.

Fotogalerie
19 fotografií