Na problematickou vyhlášku upozorňovala již od jejího přijetí zastupitelka Terézia Mlýnková Išková (27, Svobodní). „Zaměřila se jen na provozovatele heren, ale povolovala casína, která přitom mají více přístrojů. Takže zatímco počet heren klesá, casín přibývá. Hodonín by navíc postupně přišel až o 40 milionů korun ročně,“ upozorňovala zastupitelka.

Město navíc vyhlášku přijalo v nevhodnou dobu. Pouhý týden před tím, než vstoupil v platnost nový loterijní zákon, který svými restrikcemi přesunul výraznou část hazardu na internet.

„Přibližně 30 procent prosázených peněz je dnes na internetu. Dá se předpokládat, že počet heren bude proto možná klesat samovolně i bez vyhlášky,“ přiznal místostarosta Hodonína Ladislav Ambrozek (47, KDU-ČSL).

Obyatele města, kteří se přišli na zasedání podívat, zajímalo, jak se vyhláška za necelý rok fungování osvědčila. „O kolik méně bylo rozvodů a rozpadů rodin?“ chtěl vědět František Ondruš. „Vyhodnotit to ještě nešlo, protože dopad nové vyhlášky ještě nezačal fungovat. Mohu jen říci, že před rokem jsme tady měli 506 automatů, zatímco dnes je jich 437,“ upřesnil Ambrozek.

Zastupitelé Hodonína schválili zrušení vyhlášky 16 hlasy, 6 zastupitelů bylo proti, 2 se zdrželi, 3 nehlasovali a 4 se jednání zastupitelstva nezúčastnili. Vyhláška regulující hazard ve městě přestane platit 27. září letošního roku.

VIDEO: Po regulaci hazardu vznikly v mnoha městech nelegální herny.

Video
délka: 02:14.35

Majitelům "černé" herny hrozí až tříleté vězení KŘP hlavního města Praha