Aktuálně dva jednopokojové městské byty nabízí zájemcům radnice v části Brno-jih. U jednoho z nich vyskočila dlužná částka včetně úroků a soudních poplatků na téměř 50 tisíc korun, u druhého dokonce skoro na 180 tisíc. Jestliže se chce někdo do zmíněných bytů nastěhovat, musí nejdřív městu zaplatit dluh za předchozího nájemce.

„Podmínkou je nejen to, že musí mít u nás vedenou žádost o přidělení bytu, ale dluh za předchozího nájemníka musí uhradit. Má pak samozřejmě možnost od dlužníka částku soudně vymáhat,“ vysvětlil starosta Brno-jih Daniel Kypr (45, ANO).

Zákonu tato forma neodporuje. „Pokud jsou nájemci ochotni dluh za svého předchůdce zaplatit, je to právně v pořádku, neboť je to transparentně oznámené. Brněnská radnice se chová jako správný hospodář. U nás bychom nicméně tento nestandardní postup nevolili,“ uvedla jednatelka a právnička bytové společnosti Vesbyt ve Veselí nad Moravou Evelína Jochová.

Podle Kypra Brno-jih tímto způsobem ročně pronajme až pět bytů. „Tato forma se nám osvědčila. Dluhy někdy dosahují až čtvrt milionu korun a v rozpočtu by nám to mohlo scházet. Nový nájemce za odměnu dostane smlouvu na dobu neurčitou. Platí přitom ekonomické nájemné,“ doplnil starosta Brno-jih.

VIDEO: Většinou o byt přicházejí dlužníci na nájemném, někdy ale může být důvodem i pes.

Video
délka: 02:09.77

Kristýna: Vykopli mě z bytu kvůli pejskovi! Tomáš Polák, Lukáš Červený