V loňském roce jsme zaznamenali nejvyšší počet případů nakažení klíšťovou encefalitidou v posledních letech. Jižní Morava přitom v tomto směru tradičně patří mezi nejohroženější regiony v České republice,“ upozornila Renata Ciupek, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Brno (KHS JMK Brno).

Nejvíce rizikovou skupinou jsou lidé ve věku mezi 25 a 64 lety.  „Syrové mléko patří přitom mezi významné zdroje její nákazy. Nejde přitom jen o kravské, ale například i o kozí,“ upřesnila Hana Pokorná, ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví KHS JMK Brno. Obzvláště opatrné by měly být také těhotné ženy, kterým v nepasterizovaném mléce hrozí navíc i bakterie listerie, která by mohla velmi negativně ovlivnit plod.

Hygienici proto doporučují očkování a vhodný oděv do lesa. „Klíšťata se vyskytují v trávě a porostech do výšky do půl metru od země. V suchém jehličnatém lese na něj zpravidla nenarazíte, spíš v listnatých porostech. Na encefalitidu umírají až 2 procenta nakažených lidí,“ doplnila Ciupek.

Video
délka: 00:38.63

Renata Ciupek, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Brno upozorňuje na rizika klíšťové encefalitidy. Hynek Zdeněk

Fotogalerie
6 fotografií