V Brně je nyní bezmála 40 defibrilátorů a pomohly zachránit desítky životů. Umístění nových za dva miliony korun schválila komise pro bezpečnost. Město by navázalo na pilotní projekt z roku 2013, kdy bylo na veřejné budovy v kraji umístěno 13 defibrilátorů. „K projektu se následně připojily i další subjekty a v současnosti jsou ve městě necelé čtyři desítky defibrilátorů. V mnoha veřejných budovách ale chybí. Proto připravujeme na odboru zdraví materiál, který chceme předložit radě,“ uvedl primátorův náměstek zodpovědný za zdravotnictví Petr Hladík (KDU-ČSL).

V případě potřeby může operátorka člověka navést, jak nemocnému se zástavou srdce nalepit elektrody, zmonitorovat činnost srdce a zmáčknout tlačítko.

Pořízení 26 defibrilátorů schválila na základě doporučení záchranných složek i komise bezpečnosti a veřejného pořádku městské rady. „Vytipování lokalit se uskutečnilo v součinnosti se záchrannou službou a hasičským záchranným sborem. Oslovili jsme i městské části, aby projevily zájem o zapojení do projektu a navrhly vhodná místa,“ řekl předseda bezpečnostní komise, zastupitel města a starosta městské části Brno-Žebětín Vít Beran (KDU-ČSL).

Podle něj by defibrilátory mohly být umístěny v Řečkovicích a Mokré Hoře, Ivanovicích, Jehnicích, Ořešíně, Útěchově a Žebětíně. Podle Hladíka záchranáři v Brně ročně resuscitují kolem 200 pacientů a pouze u necelé poloviny se podaří obnovit spontánní krevní oběh v terénu. „Pokud se člověku po příhodě provede včasná defibrilace, udává se přežití až v 94 procentech případů. To považuji za dostatečnou motivaci pro vyčlenění peněz pro rozšíření defibrilátorů,“ dodal Hladík.

Video: Vědět, jak se zachovat v mezních situacích, je pro záchranu života naprosto rozhodující. Podívejte se, jak zachránit malé dítě, které se dusí.

Video
délka: 02:26.73
Video se připravuje ...

Víte, co dělat, když dítě vdechne předmět a dusí se? V žádném případě s ním neklepejte hlavou dolů a podívejte se na správný chvat! Adam Balažovič