Brněnský dopravní podnik by chtěl ještě letos, případně příští rok inovovat řídicí informační systém, který zabezpečuje provoz a zároveň umožňuje přenášet aktuální informace z provozu k cestujícím. Současný systém vznikl jako technologická špička před 15 lety.

Výhodou nového systému by měla být také vyšší přenosová rychlost. „Dokážeme online dostat informace z provozu na panely do vozidel k cestujícím. Půjde častěji získávat informace o poloze vozidel a jejich provozním stavu. Pak lze rychleji reagovat,“ řekl analytik řízení provozu Pavel Zemánek. S novým řídicím systémem se také bude rozšiřovat počet elektronických panelů na zastávkách, budou se měnit i v některých vozidlech.

Systém umožní i některé novinky pro cestující. Ve vozech bude dostupná wifi síť, bude možné do všech vozů zavést elektronické odbavení pomocí platební karty. Dopravní podnik chce také vyvinout vlastní aplikaci. Díky ní mohou cestující v chytrém telefonu vidět na mapě aktuální polohu vozidel a mohou si vyhledat aktuální odjezdy z konkrétní zastávky podle aktuální provozní situace. Upgrade řídicího informačního systému by měl stát okolo 100 milionů korun a dopravní podnik chystá výběrové řízení.