Roční jízdenka stojí 4750 korun, po odečtení příspěvku vyjde na 3325 Kč. Od začátku roku požádalo město o příspěvek už 19 tisíc lidí. Cílem dotace je motivovat lidi k pravidelnému cestování MHD po Brně, a tím přispět ke snížení znečištění ovzduší. 

Město dosud žádosti o příspěvek vyhodnocovalo. Ode dneška začíná peníze vyplácet prvním žadatelům. „Nejprve jim přijde na zadanou e-mailovou adresu e-mail se smlouvou o poskytnutí příspěvku. V řádu několika dní od doručení jim pak bude na jejich bankovní účet připsána částka 1425 korun,“ uvedla Zuzana Taušová z brněnského magistrátu.

Kromě bezproblémového placení za odpad byl podmínkou slevy elektronický nákup. Podávání žádostí i jejich administrace jsou plně elektronizované. „Žadatelé nemusejí nikam chodit a vše mohou vyřídit snadno a rychle přímo z domova. Po náporu prvních týdnů nyní každý den přijde kolem 200 nových žádostí,“ dodala Taušová. Podle ní zatím magistrát obdržel asi tisícovku žádostí s chybou, nejčastěji lidé chybují při zadávání osobních údajů.

Podle primátorova náměstka Martina Andera (SZ) systém umožňuje zkontrolovat a odeslat 300 až 500 plateb denně. „Ode dneška začínáme proplácet žádosti ze začátku ledna. Příspěvek tak lidé dostanou ještě rychleji, než je uvedeno v podmínkách dotace. Ty počítají s devadesátidenní lhůtou, respektive se lhůtou 180 dní pro žádosti podané v prvních pěti měsících od spuštění systému,“ informoval Ander.

V brněnské Šalině můžete potkat také zajímavé hosty, natáčíme v ní každý týden talkshow Šalina, podívejte se na první díl:

Video
Video se připravuje ...

Král hantecu Jan Hlaváček: Jazyk Brňáků ovlivnili Romové! A rozumíte vtipu o sexu? Zuzana Prokešová, Jan Mitáček, David Vaníček