Letos v dubnu oslaví sedmdesátku, ale koncertuje a skládá hudbu, jako by nebyl na hudební scéně více než padesát let. Kromě svého dítěte, tedy Progresu 2, se věnuje i world music v kapele Čankišou, kde se střídá za bubny se synem Janem.

Petr Oslzlý: Cena je ve správných rukách

Zdeněk Kluka je ale také úspěšný skladatel scénické hudby. „Právě jeho všestrannost je obdivuhodná. Když mám něco ocenit, tak určitě je to jeho příspěvek k Babičce v Huse na Provázku. To se mu povedlo mistrně. Když to shrnu bez ohledu na rock, je cena ve správných rukách,“ řekl Blesku dramaturg a scenárista Petr Oslzlý.

Také primátor Petr Vokřál (ANO) měl jasno. „Jsem z generace odkojené Progresem, takže v tomto směru ocenění Zdeňka Kluky kvituji. A rád si na něj a na koncert jeho kapely zase zajdu.“

Sám Zdeněk Kluka nechtěl fakt, že je prakticky první oceněnou »rockovou« celebritou v bohaté hudební historii Brna, rozebírat. „Člověk dělá muziku, aby posluchače zaujala, vyvolala v nich pocity, dojmy, vzpomínky. A taky zůstala i pro další generace. O ceny tady nejde. I když neskrývám, že to potěší,“ svěřil se hudebník.

Kluka zvládá bubenický post, zpívá a třeba v Písni o jablku nabídne dnes už legendární sólo na zobcovou flétnu. Na pódiu mezi spoluhráči se očividně cítí lépe než při přebírání ocenění na radnici. Přesto – jaký ohlas bude mít cena města Brna v kapele? A je to ještě nějaká motivace pro hudebníka, který je dnes žijící legendou? „Nedokážu říct. Pořád ale opakuju: Hlavní je, že nám to i po těch letech šlape. A pořád nás to baví,“ říká Zdeněk Kluka.

Kdo je Zdeněk Kluka?

Narodil se 16. dubna 1947. Ve škole se učil na akordeon, později se ale ujal paliček a bicí soupravy. V první polovině 60. let 20. století se objevil ve skupině Atlantis. Na podzim 1968 založil s Pavlem Váněm formaci Progress Organization. O rok později skupina hrála na brněnském zimním stadionu jako předkapela slavných amerických Beach Boys. V lednu 1971 Progress Organization natočili první LP desku Barnodaj. Poté se rozešli, Kluka přešel do skupiny Aleše Sigmunda.

V polovině 70. let se Progress Organization vrátil na scénu mimo jiné s alby Mauglí a zejména koncepčním programem Dialog s vesmírem. Došlo také na změnu názvu na Progres 2. Zdeněk Kluka je dodnes jediným členem kapely, který ji od vzniku v roce 1968 nikdy neopustil.

Je autorem scénické hudby k řadě divadelních představení, mimo jiné pro Husu na provázku, Městské divadlo Brno, Divadlo Radost, Jihočeské divadlo a Národní divadlo.

Vedle Progresu 2 se objevuje také ve skupině skupina Čankišou, která hraje world music.

Fotogalerie
6 fotografií