Na asijské bistro Panda se veterinární lékařky zaměřily 12. ledna letošního roku. Při kontrole je zarazilo mražené drůbeží maso bez označení, v poškozených a roztrhaných sáčcích.

„Na maso, u něhož nelze zjistit původ, je pohlíženo jako na lidskému zdraví nebezpečnou potravinu. Drůbeží maso je navíc z pohledu lidského zdraví vysoce rizikovou komoditou. Muselo být proto zlikvidováno,“ řekl k nálezu kuřecího a kachního masa v bistru Panda mluvčí Veterinární správy Petr Majer.

Lidé, kteří se v bistru stravovali, nemusí mít podle veterinářů obavu z ptačí chřipky. „Běžnou tepelnou úpravou drůbežího masa a vajec je virus ptačí chřipky spolehlivě zničen při dosažení 70 ºC v jádře potraviny, a to již za jednu sekundu. Takže toto riziko nehrozilo,“ ujistil Majer.

Inspektorky zahájily s bistrem správní řízení. „Za uvádění masa neznámého původu na trh hrozí bistru Panda dle zákona o potravinách pokuta ve výši až 50 milionů korun, za nedodržení hygieny až 10 milionů Kč,“ upřesnil mluvčí veterinární správy.

Fotogalerie
4 fotografie